Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:38 Bu haber 626 kez okundu
 
Medikal ürünler eczanelerde
Aydın’da eczacılar 1 haziran hazırlıklarını tamamladı. Medikal ürünler artık eczanelerden reçete ile alınabilecek.
SAĞLIK Haberi
Medikal ürünler eczanelerde

AYDIN- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında imzalan protokol uyarınca 1 Haziran 2017 tarihinden 116 çeşit medikal malzemenin tüm eczanelerde satılacak olması üzerine Aydın’da hazırlıklar tamamlandı. Aydın Eczacı Odası’nda medikal ürünlerin tanıtımı ve kullanım şekli uygulamalı olarak anlatıldı.

SGK ile TEB arasında imzalanan bu protokolün sağlık alanında çok önemli bir gelişme olduğunu belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, hasta alt bezinden varis çorabına, dizlikten korseye kadar tam 116 çeşit medikal malzemenin tüm eczanelerden reçete ile aynen ilaç alır gibi alınabileceğini söyledi. Uygulamanın sağlık alanında ciddi bir gelişme olduğunu belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “Böylelikle hastalarımız ülkemizin en ücra köşelerine kadar yaygın ve kaliteli hizmet veren eczanelerimizden hizmet alarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura teslimi ve ilgili fatura bedellerinin hesaplarına yatıp yatmadığını takip etme gibi külfetlerden kurtulmuş olacak. Bu durumun hasta memnuniyetini artıracağı gibi hizmetin kalitesini de yükselteceğini yaşayarak göreceğimize inanıyorum” dedi.

“Eczacılara kurs verildi”

Hekimin yazdığı reçetedeki medikal malzemenin doğru verilmesi, kullanımı konusunda hasta ve yakınının yeterince bilgilendirilmesi için kurs düzenleyen Aydın Eczacı Odası Aydın’daki eczacıların medikal ürünler konusundaki bilgi ve donanımını pekiştirip geliştirdiğini söyledi. Aydın’daki eczacılara toplantıda öncelikli olarak medikal ürünlerin tanıtımı ve kullanım şeklinin uygulamalı olarak anlatıldığını belirten Başkan Karaarslan, “Eczacılarımıza reçeteleme ve ödeme koşulları hakkında bilgilendirme de yapıldı. Böylelikle hastalarımız doğru ürünü ve kaliteli danışmanlık hizmetini eczacılarından alabilecek. Halkımızın sağlığını koruma ve geliştirmedeki sorumluluğumuzun bilincinde olarak, değişik konularda eczacılarımızın bilgi ve donanımlarını artırma amaçlı toplantılarımıza önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Medikal ürünler, eczaneler, Sefa Karaarslan
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Medikal ürünler eczanelerde
Medikal ürünler eczanelerde
Yorumlar
Haber Yazılımı