Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 21:00 Bu haber 1464 kez okundu
 
Mavi Bayrak denetimi yapıldı
Didim'de D-Marin Didim ev sahipliğinde Mavi Bayrak Ödüllü Yat Denetimi gerçekleştirildi
GÜNCEL Haberi
Mavi Bayrak denetimi yapıldı

AYDIN- Aydın'da ilk ve tek D-Marin Didim'de bulunan Mavi Bayrak ödüllü olan Packagers Yatı’nın, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş tarafından denetlendiği bildirildi.

Bu denetime Didim Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürü Yüksel Tülübaş, Didim Belediyesi Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Çevre Mühendisi Aslı Kıray, D-Marin Didim Müdür Yardımcısı Ozan Akboyun ve D-Marin Didim Teknik Müdürü ve aynı zamanda Marina Mavi Bayrak Sorumlusu Yavuz Hamarat ve Packagers Yat Kaptanı Hasan Mucuk’un katıldığı belirtilen yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Yatlarda Mavi Bayrak Denetimleri rutin olarak her yıl TÜRÇEV tarafından yapılmaktadır. Türkiye'de Mavi Bayrak denilince ilk olarak Plajlar akla gelmektedir. Mavi Bayrak ödülü plajlarla birlikte hem marinalara hem de yatlara verilmektedir.

Türkiye'de 2018 yılı itibariyle 459 plaj 22 marina ve 10 yat Mavi bayrak ile ödüllendirilmiştir.

 Özellikle hem Marinalarda hem de yatlarda Mavi Bayrak ödülüne dikkat çekmek için bir araya gelindi.

Sahip olduğu özelliklerle Türkiye'de örnek olabilecek olan Packagers Yatı, eksiksiz bir biçimde denetimini tamamladı. Yatın sahip olduğu bu özelliklerin diğer yatlara örnek teşkil etmesi umulmaktadır.

Yatlarda Mavi Bayrak çevre yönetimi, Çevre eğitimi ve bilgilendirme, Can güvenliği ve hizmetler ile ilgili belirlenen kriterleri uygulayan yatlara, bir yıllığına verilen bir çevre ödülüdür.

Mavi Bayrak ödüllü bir marinaya bağlı olan yatlardan; Çevre duyarlılığı olan, pis su, sintine ve katı atıklarını düzenli olarak lisanslı toplama tesislerine verdiğini belgeleyen ve aşağıdaki kriterleri yerine getiren, diğer yatlara çevreyi koruma ve bilinçli kullanma konusunda örnek olan ve kriterleri yerine getirenler ödüle hak kazanmaktadır.

Yatlarda Mavi Bayrak programı, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda ve ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir. 2004 yılında uluslararası alanda, 2007 yılında ise ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır.

Yatlarda Mavi Bayrak uygulaması ile yat sahibinin, yat kaptanının ve personelinin, Deniz ve çevresinin korunması yolunda dikkatlerinin çekilmesi hedeflenmektedir. Kriterlerin uygulanması yolu ile de zaman içinde çevre bilincinin oluşturulması öngörülmektedir.

Mavi Bayrak ödülü; kıyılarımızda yatlardan kaynaklanabilecek olumsuz çevresel etkilerin en aza indirgenmesine katkı sağlamak, Çevre eğitimi ve bilinçlendirme ile yatçılarımızda farkındalık yaratmak, mevzuatlar haricinde yatları ödüllendirme ile gönüllü olarak teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Yatlarda Mavi Bayrak kriterleri

Koylarda hız limitine uyulması (maksimum 3 knot) (z)

Koylarda demirli durumdayken ses kirliliğine karşı duyarlı olunması (z)”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Mavi Bayrak, D-Marin Didim, Ozan Akboyun, Aslı Kıray
Yorumlar
Haber Yazılımı