Haber Detayı
27 Temmuz 2015 - Pazartesi 11:43 Bu haber 896 kez okundu
 
Masalsı bir tatil önerisi
Palmiyeli safran kokan sokakları, renkli gece hayatı, bol baharatlı yöresel lezzetleriyle Unesco Dünya Kültür Mirası’nda yer alan Fas’ı hala görmediniz mi?
RESMİ İLAN Haberi
Masalsı bir tatil önerisi

Online seyahat asistanı bavul.com, vizesiz gidilebilen Fas ile rüya kentleri Kazablanka ve Marakeş’i keşfe davet ediyor. Dünyanın her yerinden turist çeken Fas, son yıllarda Türk ziyaretçilerin de akınına uğruyor. Fas’ta 4 gece 5 günlük turlarda masalsı bir tatil geçirmek mümkün.

Hollywood’un unutulmaz filmi Casablanca ile tanınan Fas’ın en gizemli şehri Kazablanka, aynı zamanda ülkenin büyük şehri. Palmiyeli sokakları Atlas Okyanusu'na uzanan ve 210 metre minareli 2.Hassan Camisi ile dikkat çeken Kasablanka, 1942 yılında çekilen ünlü film Casablanca ile tanındı. 7. yüzyılda bir Berberi kenti olan Kazablanka, 15. yüzyılda Portekizliler’in, 1907 yılında ise Fransızlar’ın işgaliyle Avrupalılar’ın ilgisini çekti. 1956’ya kadar Fransız himayesinde kalan Kazablanka, tüm bu kültürlerden yoğrularak günümüzün gizemli şehrine dönüştü.

TÜRKİYE’DEN HER GÜN UÇUŞ VAR

Türkiye’den günlük düzenlenen uçak seferleriyle Kazablanka’ya aktarmasız olarak 5 saatte ulaşmak mümkün. Eski ve yeni şehir olarak ayrılan Kazablanka’nın tarihi dokusunun hissedildiği bölüme eski şehir Old City ya da Old Madine, kentin modern halinin yer aldığı yeni bölümüne ise yeni şehir Ville Nouvelle adı veriliyor.

20. yüzyılın başlarında, dönemin mimarisine uygun olarak Fransız mimar Henri Prost tarafından inşa edilen yeni şehir Ville Nouvelle’nin merkezinde Place de Nations Unies Meydanı, gösterişli binalar ve Saat Kulesi bulunuyor.

Yeni şehrin merkezi olan Habus Bölgesi’nde (Quartier Habous) yer alan yapılar geleneksel Arap mimarisi esas alınarak yapılmış olsalar da modern çizgileri de içeriyor. Düzenli sokakları, daha yeşil yaşam alanları, ticaret merkezleri ve dükkanları ile Kazablanka’nın önemli bir alanı olarak dikkat çekiyor. Royal Palace isimli lüks saray da Habus Bölgesi’nin yakınında yer alıyor. Bu bölgenin kuzey tarafında Boulevard Mohammed V bulunuyor. Bulvarın en önemli yapıları Art Deco tarzındaki Passage Sumica ve Passage du Glaoui isimli pasajlarıdır.

DÜNYANIN EN UZUN MİNARELİ CAMİSİ

Fas’ın en büyük camisi olan 2. Hassan Camisi, Fransız mimar Michel Pinseau tarafından yapılmış. 210 metrelik minaresiyle dünyanın en uzun minaresine sahip olan cami, limanın yakınında Atlas Okyanusu’na uzanan bir burun üzerinde yer alıyor. Fas’ta Ain Diab, La Corniche (Kordon boyu), Anfa Bölgesi, Cathédrale Sacré-Coeur, Casablanca Twin Center, Musée du Judaïsme Marocain ve Port of Casablanca (Casablanca Limanı) gezilebilecek diğer önemli yerler arasında bulunuyor.

GECE HAYATININ KALBİNİN ATTIĞI YER

Fas’ın ekonomik ve kültürel yönden en önemli kenti olan Kazablanka, ülkenin eğlence merkezlerinden biri. Kentte yer alan sinema, tiyatro, kültür merkezlerinin yanı sıra büyük otellerin düzenlediği geleneksel etkinlikler de oldukça ilgi görüyor. Çadırlarda düzenlenen binbir gece masallarını andıran eğlenceler en çok turistlerin ilgisini çekiyor. Şehirdeki gece kulüpleri daha çok Ain-Diab bölgesinde yer alıyor. Şehirde su sporları, golf, yatçılık ve trekking gibi spor etkinlikleri de ilgi görüyor. Kazablanka Uluslararası Video Sanatları Festivali ve Jazzablanca kentte düzenlenen en ünlü festivaller.

SAFRAN KOKULU DÜKKANLARIYLA MARAKEŞ

Fas’ın en tanınan ikinci kenti olan Marakeş ise ziyaretçilerini gizemli bir atmosfere davet ediyor. Labirenti andıran sokaklarıyla ünlü Marakeş’in ruhunu en iyi yansıtan yer Djemaa El Fna Meydanı ise yerli yabancı turistlerin çekim noktası. Günün her saati hareketli olan bu meydanda otantik dansçılar, yerel ezgilerle dans eden kobra yılanları, sokak satıcıları, rengarenk yemek standları ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

TÜRK DAMAK ZEVKİNE UYGUN YEMEKLER

Fas’ın diğer ülkelerle etkileşim halinde olması en çok da mutfağına yansımış. Kazablanka’da Arap, Mağrip, Akdeniz, Afrika ve Türk mutfaklarının etkilerinin hissedildiği yemekler tatmak mümkün. Yemeklerin ana maddesi et ve deniz ürünleri. Bolca baharat kullanılan tencere yemeklerine "tanjine" deniliyor. Couscous, bstilla, harira Kazablanka’ya özgü yemekler. Çok sıcak bir iklime sahip olan Kazablanka’da en çok tüketilen içecek ise naneli çay.

Kaynak: (Yeni Ufuk) - Aydın Yeni Ufuk Gazetesi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Fas, tatil
Yorumlar
Haber Yazılımı