Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 12:21 Bu haber 2423 kez okundu
 
Leonardo Da Vinci İcatları Müzesi Ankara’da açıldı!
Büyük düşünür tüm dünyada ölümünün 500. yıl dönümünde anılıyor. Da Vinci Yılı’nda Leonardo Da Vinci İcatlar Müzesi’nin, Ankara’da açıldığı bildirildi.
BİLİM Haberi
Leonardo Da Vinci İcatları Müzesi Ankara’da açıldı!

AYDIN - Yapılan açıklamaya göre, Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak el işçiliği ile oluşturulmuş 28 icadının yer aldığı Leonardo Da Vinci İcatları Müzesi, 1 Ekim – 15 Ocak tarihleri aralığında Armada AVM’de sergilenecek.

Tales Matematik Müzesi’nin katkıları ile 1 Ekim – 15 Ocak tarihleri arasında Ankara ARMADA AVM’de yer alacak olan sergide Leonardo Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak tamamen el işçiliğiyle oluşturulmuş 28 icadını bulabileceksiniz. Ayrıca Leonardo Da Vinci’nin mimarlık, mühendislik, anatomi gibi alanlardaki eskizlerinden yola çıkarak savaş makinalarını, piston, torna makinası ve tarihin ilk su kayağını görmenin yanında bugün kullandığımız birçok icatta Leonardo Da Vinci’nin izlerine ve uygarlık tarihine dokunuşuna şahit oluyorsunuz.

Sadece Rönesans’ın değil tarihin gelmiş geçmiş en büyük “çok yönlü zekâsı” Leonardo Da Vinci, yaşamının üstünden geçen 500 sene sonra bile üstün zekâsının ürünü eserleriyle hala bizi büyülemeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Ankara’ya ilk defa gelen bu sergi, Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarının en büyüleyici olanlarını bir araya getiriyor. Leonardo Da Vinci’nin ustalıkla ortaya koyduğu çizimlerin ve büyüleyici eserlerinin ahşaba hayat vererek yeniden inşa edildiği bu sergi, Leonardo’nun akıl dünyasına dalmak isteyen ziyaretçilerle buluşuyor.

Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu Temsilcisi F. Alp Ayaydın, “Da Vinci İcatları Sergisi’ni tarihin en önemli kişiliklerinden biri olan Da Vinci’yi daha yakından tanımak için oluşturduk. Serginin asıl amacı Da Vinci’yi ressamlık noktasındaki eserlerinin haricinde çok yönlü kişiliği ile tanıyabilmek. Sadece bir anatomist değil, sadece bir mimar değil, sadece bir mühendis değil, çok yönlü bir kişilik. Haliç’e bir köprü yapımı ile ilgili Osmanlı Devleti’ne bir mektup yazmış, bir örneğini burada inceleyebilirsiniz. 12 yıl boyunca üzerinde çalıştığı projenin Fransız askerleri tarafından parçalanmasına kadar birçok detay var bu sergide. Ayrıca burada gördüğünüz eserlerin hiç birisi yurt dışından getirilmedi ya da satın alınmadı. Yüzde yüz yerli, Aydın ilinde yapılan el emeği çalışmalar. Tümü Aydın sanayisinde, buradaki ekip arkadaşlarımızın da desteği ile yapıldı. Daha önce İtalya’dan gelen sergiler birer haftalık İstanbul, Antalya gibi şehirlere gelmişti. Yerli malzemelerle yapılan bu sergi ilk defa Ankara’da yer alıyor. Biz Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Yurt dışından getirmiş olsaydık bu mümkün olmayacaktı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Başak Eğitim Hizmetleri Genel Direktörü Metin Akyol, “Yeni dünyada disiplinler arası ilişkiler var. Bunu da tarihte en iyi yapmış olan Da Vinci’dir. Müzik, Resim, Matematik ve Fiziği birleştiriyor. Tabi biz de bunları çocuklarımıza öğretmek istedik. Dünyanın çeşitli yerlerinde Da Vinci Müzeleri var. Neden olmasın diye başlayan bir hayalimizdi ve biz bunu gerçekleştirdik. İsteyince oluyormuş. İtalya’daki müzeden daha iyi bir müze haline getirdik. Sonuçta hep beraber başardık. Yorucu bir süreci geride bıraktık. Fikir aşamasıyla birlikte 5 yıllık bir proje. Daha güzel şeyler de yapacağız. Talep geldiği takdirde yurt dışına da tabi ki gidebilir sergimiz. Daha önce yaptığımız bir matematik müzesi vardı, o Balkanlara ve Afrika’ya gitti. Sanırım Balkanlar’a ve Afrika’ya daha önce giden bir Da Vinci Müzesi yok. Bizim gönül coğrafyamız çok büyük. Kardeş ülkelere de bu sergiyi götürebiliriz” diyerek sözlerini noktaladı.

Hafta içi ve hafta sonu 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz sergi 1 Ekim ve 15 Ocak tarihleri aralığında Ankara ARMADA AVM’de olacak. Ziyaret etmek isteyenler biletlerini Armada AVM ve Biletix’den temin edebilirler. Ayrıca, www.davincimuzesi.com, info@davincimuzi.com, 0506 129 4454 ve 0555 189 8945 numaralarından iletişime geçerek bilgi alabilir ve rezervasyonlarını gerçekleştirebilirler.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, F. Alp Ayaydın, Metin Akyol, Leonardo Da Vinci İcatları Müzesi
Yorumlar
Haber Yazılımı