Haber Detayı
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 21:10 Bu haber 555 kez okundu
 
Kutsal Yol Yürüyüşü'ne hazırlanıyor
Didim’de hafta sonunda yapılacak olan Kutsal Yol Yürüyüşüyle ilgili olarak Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, basın toplantısı düzenlendi.
GÜNCEL Haberi
Kutsal Yol Yürüyüşü'ne hazırlanıyor

AYDIN- Toplantıya yürüyüşe destek olacak sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Didim Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına Başkan Atabay’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, DİTAB Başkanı ve Meclis Üyesi Sevinç Karataş, Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi Hikmet Atilla, Didim Derneği Başkanı Ali Budak, DİÇEP Sözcüsü Türker Ertuncay ve DİÇEP üyeleri ADD Didim Şubesi adına Mehmet Ali Pekdemir ile basın mensupları katıldı.

Basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Kutsal Yol Yürüyüşü için toplandıklarını kaydederek, “Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Vegan Festivali sayesinde Didim basında çıkan haberlerle her yerde tanındı. Didim’e hiç bilmeyen ya da ilçeye girmeyen kişiler basında gördükleriyle Didim’e girdi ve bir şeyler kafasında kaldı. Hafta sonunda yapılan Triatlon Yarışmalarıyla da Didim adını duyurdu. Bunun uluslar arası standartları var. Bu yarışlar yapılırken yolların kapatılmasıyla ilgili de bazı tepkiler aldık ama bunların hepsi bir süreç” dedi.

Başkan Atabay, konuşmasında, Tales Festivali’ne değinerek, “Tales Festivali’ni ay sonunda yapacağız. Didim Derneği bu işin içerisinde. Tales de kutsal yolun içerisinde aslında, ileride bir bütün olarak nasıl yaparızı ele alacağız. Kutsal yol sonrasında Tapınak’a ulaşıyoruz. Burayla ilgili de bir fikrimiz var ama bunu sonra açıklayacağız. Burası sonuçta bir kehanet merkezi; bunlar hep iç içe olacak şeyler” diye konuştu.

Hafta sonunda yapılacak Kutsal Yol Yürüyüşü’yle ilgili bir takım açıklamalara da üstü kapalı cevap veren Başkan Atabay, “Bu etkinliğe çelmek takmak isteyenler olacak ama biz yolumuza bakacağız. Yürüyüş grupları en büyük destekçimiz. Bazı gruplar sitem getirdi ama TÜRSAB bu konuyla ilgili rehber şartı getirdi. Biz belediye olarak bu konuda bir rehberi görevlendireceğiz. Zaten amaç farkındalık yaratıp spor yapmak değil mi? Bazı arkadaşlar katılmayacaklarını söylediler, biz rehber bulundurup yürüyüş yapacağız. Sorunları da büyütmemek lazım. Oturup konuşulur bunlar, sürüden ayrılmaya gerek yok. Bunlar bir şekilde çözülür. Ayrıca yürüyüş günü Anneler Günü’ne denk geldiğinden bu yılki yürüyüşümüze annelerimize adayacağız” dedi.

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş ise, bu yılki Kutsal Yol Yürüyüşü için Cumartesi gününden grupları kamp merkezi olan Orman Kampı’nda ağırlayacaklarını belirterek “Akşam da onlar için Orman Kampı’nda bir müzik etkinliğimiz olacak. Sabah da kendilerine kahvaltı verilecek ve araçlarla yürüyüşün başlayacağı Orman Kampı’na götürülecek. Akköy’de saat 10:00’da başlayacak yürüyüş saat 14:00’de Tapınak’ta sona erecek” dedi.

Basın toplantısında konuşan Didim Derneği Başkanı Ali Budak ise, Didim’de son günlerde yapılan bir çok etkinlik ile spor ve kültürel faaliyetlerle güzel işlerin yapıldığını söyledi. Budak, kültür turizmi açısında eksikliklerin olduğunu fakat yapılan etkinliklerle bunun giderilmeye çalışıldığını kaydederek, “Tales Festivali bu anlamda çok güzel; Çünkü bilimin ilk doğduğu yer Milet ve Tales’te modern bilimin kurucusu. Elimizde çok büyük bir değer var. Bu değer Avrupa’da olsa Dünya burada yapılacak etkinliklerle tanınırdı. Biz bu festivali çok önemsiyoruz. Bu festivalde Türk Zeka Vakfı ile birlikte bir yarışmada düzenledik ve sanal ortamda bunu paylaştık. Gençler kategorisinde doğru yanıt verenler arasında yapılacak çekilişle 2 kişiyi Uzay Kampı Türkiye'de de hafta sonu konaklamalı yaz kampı ödülü verilecek. Yetişkinler arasında doğru yanıt verenlerde yapılacak çekilişle Nesin Matematik Köyü’nde konaklamalı istenilen bir etkinliğe gönderilme ödülü verilecek” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Kutsal Yol Yürüyüşü, A. Deniz Atabay
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kutsal Yol Yürüyüşü'ne hazırlanıyor
Kutsal Yol Yürüyüşü'ne hazırlanıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı