Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 17:14 Bu haber 1318 kez okundu
 
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü
Altı Nokta Körler Derneği’nin öncülüğünde AHBAB Aydın, Kızılay, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı Ak Parti Aydın Milletvekilleri Rıza Posacı ve Metin Yavuz’unda katıldığı engeller günü farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.
GÜNCEL Haberi
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü

AYDIN- Aydın Kent Meydanı'ndan başlayıp Adnan Menderes Bulvarı'nda devam yürüyüş, Kıbrıs caddesi kavşağından dönülüp kent meydanında son buldu. Yürüyüşe, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Anons Aracı ‘hayat bayram olsa’ şarkısıyla eşlik etti. Aydın Halkı’nın da eşlik ettiği yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu.

Yürüyüş sonu açıklamalarda bulunan Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Bayram Özen, şöyle konuştu:

''Bu bir farkındalık yürüyüşüdür. Dünyanın yüzde onluk nüfusunu engelliler oluşturmakta. Türkiye’de de yüzde 12, 29’unu oluşturmakta. Toplam olarak değerlendirdiğimizde, ülke nüfusunda 19 milyona yakınını temsil etmekteyiz. Aileleriyle birlikte topladığımızda, 36 milyona yakın bir rakam ortaya çıkıyor. Yani bu demektir ki engelliler, istediğinde siyasal iktidarı değiştirebilecek bir güçte. Engelliler olarak bir araya geldiğimizde, engellerin aşılması noktasında kendi üzerimize düşeni yaptığımızda, özellikle sivil toplu kuruluşları olarak, hiçbir aşılamayacak engelin olmayacağını gösterdik. Bugünkü yürüyüşümüzde de gördük. Daha güzel programlar yapacağımıza inanıyorum. Herkes için eşit erişilebilir bir hayat oluşursa, artık o zaman 3 Aralık’ı kutlama havasında geçirebileceğimizi düşünüyorum.’’

Yürüyüş esnasında, yaya yoluna park eden 16 PB 756 plakalı araç, yürüyüşün aksamasına neden olunca, vatandaşlar araç sahibine tepki gösterdi. Tepkiler sonrası araç sahibi vatandaşların üstüne yürüdü. Çıkan ufak çaplı arbedeyi polis ekipleri yatıştırdı. Araç yaya yolundan çekildikten sonra yürüyüş kaldığı yerden devam etti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Kutlama, değil, farkındalık, yürüyüşü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü
Kutlama değil farkındalık yürüyüşü
Yorumlar
Haber Yazılımı