Haber Detayı
05 Mart 2017 - Pazar 19:53 Bu haber 761 kez okundu
 
Kuşadası'nda mübadele konuşuldu, sergilendi
Kuşadası’nda Giritliler Konferansı ve fotoğraf sergisi düzenlendi
KÜLTÜR Haberi
Kuşadası'nda mübadele konuşuldu, sergilendi

AYDIN- Kuşadası’nda Giritliler Konferansı ve fotoğraf sergisi düzenlendi.

Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği tarafından 2015 yılı 16-18 Ekim tarihleri arasında Kuşadası'nda düzenlenen "Geçmişten Günümüze Girit" başlıklı uluslararası sempozyuma sunulan bildirilerden oluşan kitabın tanıtımı amacıyla İbramaki Sanat Galerisi'nde bir fotoğraf sergisi ve Yrd. Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı "Giritliler" başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansta mübadele yıllarında Girit ile Kuşadası arasında yaşanan karşılıklı göçe dair bilinmeyen konular konuşuldu.

“Giritliler” başlıklı konferansa çok sayıda vatandaşın yanı sıra Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yusuf Çengel katıldı. Konferansın açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Kayalı, kültürel değerlerin yaşaması için bu tür organizasyonların sıkça yapılması gerektiğini belirterek, “Her zaman söylediğim bir şey var, İnsan geçmişini bilmezse geleceğini doğru şekilde yönlendiremez. Bu nedenle bu tür organizasyonlar bizler için çok önemli. Bu gün konumuz Girit ve göç. O yıllarda neler yaşanmış, mübadele nelere mal olmuş, geçmişimizde insanları göçe zorlamak için ne tür oyunlar oynanmış onları sevgili hocamız Tuncay Ercan Sepetcioğlu bizlere anlatacak” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu, katılımcılara Girit kültürü, Giritli Türk aileler ve Girit’ten Anadolu’ya yaşanan zorunlu göç hakkında bilgi aktardı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Kuşadası, Mübadele, Özer Kayalı, sergi, konferans
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kuşadası'nda mübadele konuşuldu, sergilendi
Kuşadası'nda mübadele konuşuldu, sergilendi
Kuşadası'nda mübadele konuşuldu, sergilendi
Kuşadası'nda mübadele konuşuldu, sergilendi
Yorumlar
Haber Yazılımı