Haber Detayı
26 Ağustos 2017 - Cumartesi 18:05 Bu haber 541 kez okundu
 
Kurbanda veteriner hekim muayenesi önemli
Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurban kesiminde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu belirterek, “Kesilen hayvanın sağlıklı olması ve veteriner hekim muayenesi önemlidir” dedi.
GÜNCEL Haberi
Kurbanda veteriner hekim muayenesi önemli

AYDIN- Başkan Uçmaklıoğlu, kurbanın dini bir vecibe olduğunu, kurbanın acı çektirmeden çevreyi kirletmeden sağlıklı ve hijyenik bir şekilde kesimi, insan sağlığının ve hayvan sağlığının korunması için alınacak tedbirler de kurbanla ilgili dini vecibelerin bir parçası olduğunu ifade etti. Uçmaklıoğlu, “Her yıl kurban Bayramı öncesi ve sonrasında basında yer alan ve kurbanın amacına uygun olmayan görüntüler, kurban kesenleri ve tüm kamuoyunu rahatsız etmektedir. Ancak, son yıllarda basına yansıyan bu olumsuz olayların büyük ölçüde azaldığını memnuniyetle görmekteyiz.  Halkımız, kurban vazifesini sağlıklı bir şekilde yerine getirerek, dini vecibelerini ifa etmenin huzurunu yaşamak istemektedir. Her yıl kurbanlık alınması sırasında, kurbanın kesimi esnasında, etlerin muhafazasında ve kurban atıklarının bertaraf edilmesinde, halk sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekli hususlar vardır. Bu hususlara uyulması gerekir” dedi.

“Kurbanlıklarda veteriner hekim muayenesi önemlidir”

Kesilen hayvanın sağlıklı ve veteriner hekim muayenesinin olması gerektiğinin altını çizen Uçmaklıoğlu, şunları söyledi:

“Kurban Bayramı’nda kesin olmamakla beraber, 1 milyon büyük baş, 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesimi yapılmaktadır. Kısa sürede bu kadar hayvanın nakledilmesi ve kesilmesi, gerekli tedbirler alınmadığı ve gerekli alt yapı oluşturulmadığı takdirde, insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre ile ilgili önemli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Bu konuda, kurban kesenlere de önemli görevler düşmektedir. İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvan kökenlidir. Bunun yanında, insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin de yüzde 90’ı hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek bu tehlikelerin azaltılması veya ortadan kaldırılması açısından, kesilen hayvanın sağlıklı olması ve veteriner hekim muayenesi önemlidir.

Veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan, satışa sunulan ve kesilen hayvanlar, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırmakta ve bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli riskler oluşturmaktadır. Kurbanlık hayvan satışlarının büyük çoğunluğu, hayvan pazarları veya kurbanlık satış yerlerinde yapılmaktadır.

Bu yerlerde yapılacak etkili veteriner hekim denetimleri, hayvan sağlığı ve halk sağlığı açısından riskleri önemli ölçüde bertaraf edecektir. Buralar belediyelerin kontrollünde bulunmaktadır.

Ancak; belediyelerde, bu ihtiyaca cevap verecek yeterli sayıda veteriner hekim istihdam edilmemektedir. Bu nedenle de istenilen düzeyde kontrol ve denetim yapılamamaktadır. Belediyeler bu asli görevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli sayıda veteriner hekim istihdam etmelidir.“

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Veteriner hehimler odası, Muharrem Uçmaklıoğlu, Kurban
Yorumlar
Haber Yazılımı