Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
07 Ocak 2015 - Çarşamba 13:16 Bu haber 1290 kez okundu
 
Köylüler basın mensuplarına saldırdı
İzmir'in Kemalpaşa ilçesi Akalan köyünde, taş ocağı yüzünden protesto için toplanan yaklaşık 300 köylü, ellerindeki taşlarla jandarma ekiplerine ve basın mensuplarına saldırdı.
ASAYİŞ Haberi
Köylüler basın mensuplarına saldırdı

Rıdvan Eşin

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde, otoyol çalışması için açılacak taş ocağını protesto eden köylüler, kepçeyi taşlayıp şantiyeyi bastı. Olaylarda güvenlik önlemi alan iki jandarma yaralandı. 

İzmir-İstanbul otoyolu inşaatında kullanılmak üzere Kemalpaşa ilçesi Akalan köyünde taş ocağı şantiyesi kuruldu. Akalan, Sütçüler, Çambel köyü sakinleri taş ocağı kurulmaması için toplandı. Jandarma ekipleri şantiye çevresinde güvenlik önlemi alırken bir kepçe ilk çalışmayı başlatmak üzere Jandarma Robokop timleri eşiliğinde çalışmak için hareketlendi. Kepçenin hareketlendiğini gören yaklaşık 200 köylü, kepçeyi taş yağmuruna tuttu. Kepçenin camları kırılırken kepçe etrafında güvenlik önlemi alan jandarmalar taşların hedefine girdi. Olaylarda, iki jandarma yaralandı. Şantiye alanına giren köylüler, şantiyedeki kamyon, prefabrik evlerin, iş makinalarının camlarını ve kapılarını taş yağmuruna tutup kırdı. Jandarma ekipleri, uzun uğraşlar sonucu köylüleri şantiye alanından çıkardı. Kepçenin önüne oturan köylüler oturma eylemi başlattı. Köylüler, 'Bu şantiye kurulamaz', 'Çevreyi katledemezsiniz' sloganları attı.

Köylülerden Ahmet Keskin, köye otoban için taş ocağı açmak istendiğini belirterek "Köyümüz ve çevre köylerimizin tahrip olmasını istemiyoruz. Taş ocağının açılmasını istemiyoruz'' dedi.

Öte yandan köylülerin bekleyişi hâla devam ederken jandarma ekipleri ve ek kuvvet olarak gelen polis TOMA aracı güvenlik önlemlerini artırdı. Olaylar sırasında yaralanan iki jandarmanın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: İzmir, protesto
Yorumlar
Haber Yazılımı