Haber Detayı
07 Eylül 2017 - Perşembe 10:35 Bu haber 731 kez okundu
 
Köylü heykeltıraş şaşırtıyor
Heykeltıraşlığa soyunan köylünün başarısı görenleri şaşırtıyor
SANAT Haberi
Köylü heykeltıraş şaşırtıyor

AYDIN- Aydın’ın Germencik İlçesine bağlı Selatin Köyü Mahallesi’nde yaşayan 60 yaşındaki Saffet Akçakoca, boş zamanlarını değerlendirmek için başladığı heykeltıraşlık işinde profesyonel oldu. Ünlü Filozof Sokrates’in mermerden heykelini yapan Akçakoca, stres atmak için mermer heykel yaptığını söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Selatin Köyü’nde doğup büyüyen ve çalışmak için zaman zaman gurbete çıkan Saffet Akçakoca, tarım işlerinden elini ayağını çekince köyde boş oturmaktan sıkıldı ve heykeltıraşlığa soyundu. Mermer kütleleri köye getirip yontmaya başlayan Saffet Akçakoca’yı ilk zamanlar şaşkınlıkla izleyen köylüler, ortaya çıkan heykelleri görünce gözlerine inanamadı. Sanata siyaset karışmaması için hiçbir ünlü ve siyasinin heykelini yapmayan Akçakoca, belli süre sevdiği kişilerin heykellerini yapıp hediye etti.

Küçüklüğünden bu yana bu tür çalışmalara ilgi duyduğunu, ancak çocukluğunda okuma olanağı olmadığı için hayalini gerçekleştiremediğini belirten Saffet Akçakoca, “Küçüklüğümde mermerden yapılma heykellere çok ilgi duyardım. Ne içimdeki bu merakı kimseye söyledim ne de okuyabildim. İlkokulu bitirdikten sonra çiftçilik yaptık. Yaş ilerleyip çalışmayı bırakınca içimde kalan heykeltıraşlığı hobi için yapmaya başladım. Yaptığım heykeli görenler oldukça beğeniyor. Sevdiğim kişilerin heykellerini yapıp hediye ettim. Ancak sanata siyaset bulaşmaması için siyasilerin heykelini yapmadım. Zamanında meslek edinseydik belki güzel şeyler yapardık ama yaş geçtikten sonra olmuyor” diyerek gençlerin yetenekli oldukları alanda zaman kaybetmeden kendilerini geliştirmelerini tavsiye etti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Germencik, Köylü heykeltıraş, Saffet Akçakoca
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Köylü heykeltıraş şaşırtıyor
Köylü heykeltıraş şaşırtıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı