Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 16:35 Bu haber 1297 kez okundu
 
Konfeksiyon sektörü Vikingleri sevdi
Egeli hazır giyim ihracatçıları, son altı ayda Almanya, Fransa, Danimarka, İstanbul ve Hollanda’da katıldıkları tanıtım etkinliklerine bir yenisini ekliyor.
EKONOMİ Haberi
Konfeksiyon sektörü Vikingleri sevdi

Bilgi Koleji

AYDIN -Danimarka’ya son 1 yıllık dönemde 412 milyon dolarlık ihracat yapan, Çin ve Bangladeş’in ardından Danimarka’nın üçüncü büyük tedarikçisi olan Türk Hazır Giyim Sektörü, Danimarka’ya konfeksiyon ihracatında Çin ve Bangladeş’i tahtından indirmek için 2018 yılında ikinci kez Danimarka’ya gidiyor.

Türk Hazır Giyim Sektörü, yıllık 5 milyar dolar hazır giyim ürünleri ithalatı yapan Danimarka'ya 2023 yılında 1 milyar dolar ihracat hedefliyor.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), Ticaret Bakanlığı destekli sürdürülen Hazır Giyim İhracatını Geliştirme(URGE) Projesi kapsamında 12 ihracatçı firma, Danimarka Pazarı’na yönelik 27-29 Kasım 2018 tarihleri arasında “Danimarka İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu” düzenliyor. Egeli hazır giyim ihracatçıları, 2 gün boyunca 100’den fazla ikili iş görüşmesi yapacak.

İnceleme gezisinin meyvelerini toplamaya gidiyoruz

Hazır Giyim İhracatını Geliştirme(URGE) Projesi kapsamında, 7-9 Ağustos 2018 tarihleri arasında Danimarka’ya yönelik “İş ve İnceleme Gezisi” düzenlediklerini belirten Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, ağustos ayındaki inceleme gezisinin meyvelerini toplamaya gittiklerini kaydetti.

Tasarımcılar, İskandinav pazarına uygun koleksiyonlar hazırladı

Danimarka ve İskandinav Pazarı’na yönelik ağustos ayında düzenlenen iş ve inceleme gezisine firmaların tasarımcılarının da katıldığını anlatan Sertbaş şöyle konuştu:

“Tasarımcılarımız, İskandinav pazarının tercihlerini yerinde gördü. Tasarımcılarımız, İskandinavların beklentilerine uygun tasarımlar çizdiler ve her firma koleksiyonlarını hazırladı. Bu tecrübeler ışığında, 2 gün sürecek ikili iş görüşmelerinin verimli geçmesini bekliyoruz. Danimarka’ya ihracatımız 2018 yılının Ocak-Ekim döneminde yüzde 6’lık artışla 335 milyon dolara ulaştı. Hazır Giyim İhracatını Geliştirme Projesi ile birlikte Danimarka pazarındaki Türk Hazır Giyim Sektörü’nün varlığını artırmak ve bunu sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz.”

Seyfeli; “Danimarka pazarında 1 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz”

Danimarka’nın dünya hazır giyim ve konfeksiyon ithalatında 4,8 milyar dolarlık ithalatla 19. sırada yer aldığını ve Danimarka Hazır Giyim Pazarı’nın büyüklüğünün artış trendine sahip olduğunu belirten Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi(EHKİB) Başkanı Seray Seyfeli ise; Türk Hazır Giyim Sektörü’nün 2017 yılında gerçekleştirdiği 17 milyar dolarlık ihracatın, ülkeler sıralamasına bakıldığında Danimarka’nın 10’uncu büyük ihraç pazarı konumunda olduğunu, Danimarka'ya ihracatta hedeflerinin kısa vadede 500 milyon dolara, orta vadede ise 1 milyar dolara ulaşmak olduğunu dile getirdi.

Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi(EHKİB) Başkanı Seray Seyfeli, "Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi" kapsamında bundan sonraki süreçte öncelikli hedef pazarlar olarak belirledikleri, İskandinav Ülkeleri, İngiltere, Hollanda ve Almanya’ya yönelik uluslararası pazarlama faaliyetlerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seray Seyfeli’nin başkanlık edeceği Danimarka İnceleme Gezisi’ne, “BETA KONFEKSİYON TEKSTİL İHR.İTH.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ., DEMOTEKS TEKSTİL SAN.TİC.LTDİ.ŞTİ., EGEDENİZ TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş., FIRATTEKS TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.STİ., İYA TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ., MERGÜ TEKSTİL KONF.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ., MOSİ TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ., ÖZ SİMGE TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ., SEYFELİ DIŞ TİC.LTD.ŞTİ., VERSİON TEKSTİL TURİZM SAN.VE DIŞ TİC.A.Ş., YILMAZ KONFEKSİYON TİC.VE SAN.A.Ş., ZAROTEKS TEKSTİL İNŞ.TAAH.İTH.İHR.PAZ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.” firmalarından temsilciler katılıyor.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Burak Sertbaş, Seray Seyfeli, Danimarka, Vikingler
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Konfeksiyon sektörü Vikingleri sevdi
Yorumlar
Haber Yazılımı