Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 11:42 Bu haber 836 kez okundu
 
Kızamık alarmı
Iraklı uyruklu çocukta kızamık görülmesi üzerine Sağlık Müdürlüğü alarma geçti. Yaklaşık 400 kişiye kızamık aşısı yapıldı.
SAĞLIK Haberi
Kızamık alarmı

AYDIN- Hatay sınırında geçtiğimiz hafta yakalanıp, Aydın İl Geri Gönderme Merkezi’ne getirilen Irak uyruklu 2 yaşındaki bir çocukta kızamık tespit edildi. Bu gelişme üzerine Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Türkiye’de uzun yıllardır görülmeyen kızamık hastalığına karşı Geri Gönderme Merkezi, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışma başlatıldı.

Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, herhangi bir sıkıntının olmadığını, ancak tedbir amaçlı çalışma ve aşılamaların devam ettiğini söyledi. Yavuzyılmaz, şunları söyledi:

“Yaklaşık bir hafta önce Hatay’dan Aydın İl Geri Gönderme Merkezi’ne geri gönderilen Irak uyruklu bir çocuk kızamık şüphesiyle Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne getirildi.

Kızamık şüphesi kuvvetli görülünce, bu çocuk ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Tıp Fakültesi’nde yapılan analizlerde de kızamık tespit edildi. Kızamık hastalığı ülkemizde uzun süredir görülmemesi nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü olarak hemen çalışma başlattık.

İlk etapta Geri Gönderme Merkezi’nde bulunan görevliler ve yabancı uyruklular dahil yaklaşık 400 kişiye kızamık aşısı yapıldı. Bunun yanı sıra, çocuğun gittiği hastanelerdeki görevli sağlık personeli ile çocuğun hastanelerde bulunduğu saatler zarfında aynı polikliniklerde bulunan kişileri tespit edilerek, aşılama yapılmıştır. Buna rağmen herhangi bir kızamık belirtisi hisseden olursa Sağlık Müdürlüğümüze veya en yakın sağlık kuruluşlarına gelip, aşı olmalarını istiyoruz.

Şu an itibariyle herhangi bir sıkıntı yok. Ailesiyle birlikte Irak uyruklu çocuğun takibi yapılmaktadır. Bu işlem 3 hafta boyunca sürecek.“

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Kızamık, Kızamık alarmı, Iraklı çocuk, Fevzi Yavuzyılmaz
Yorumlar
Haber Yazılımı