Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 10:49 Bu haber 1314 kez okundu
 
Kışlık sebze ve meyve tüketin
Aydın’ın Didim ilçesinde, semt pazarlarında mevsimlik kış sebze ve meyvelerini önerildi.
GENEL Haberi
Kışlık sebze ve meyve tüketin

Bilgi Koleji

AYDIN- Hafta sonları semt pazarlarından alışveriş yaptığını belirten Bahçe Ziraatı Teknikeri Recai Aydın, mevsimlik sebze ve meyve tüketiminin önemine değinerek, kış mevsiminin yaşandığı Ocak ayında havaların soğuması ile birlikte bu mevsim de vatandaşların mevsimlik sebze ve meyve tüketmelerini önerdi.

Pazar piyasasının kışlık sebze ve meyveye döndüğünü belirten Aydın, “Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar mevsimlik meyve ve sebze tüketilmelidir. Ocak ayına girdiğimiz bu günlerde havalarında soğumasıyla daha çok toprağın altında büyüyen pancar, turp, havuç, kereviz gibi sebzeler yetişir. Ama toprağın üstünde yetişen marul, maydanoz, roka, kereviz, ıspanak, pırasa, karnabahar ve lahana türleri de soğuk hava koşullarına dayanıklı sebzelerdir. Mevsimlik kış sebze türleri tüketildiği kadar kış meyve çeşitlerinden, mandalina, portakal, limon, kestane ve yer elması da tüketilmesi sağlık açısından önemlidir” diye konuştu.

Çiftçi Ali Yanık ise, mevsimine göre yetiştirdiği sebze ve meyveleri pazar tezgahların da halka sunduklarını ifade etti. Mevsimlik ürün tüketmekle üretici çiftçiye de ekonomik yönde katkı sağlanacağı gibi tüketicinin de satın alacağı ürünü tarladan geldiği gibi taze kullanma fırsatı yakalamış olacağına işaret eden Yanık, kışlık sebzelerden ıspanak kilo gramı 3 TL, karnabahar tane 4 TL ve maydanozun bağı da 1 TL’den satılırken mandalina kilogramı 2 TL ve kestanenin ise kilogramı 18 TL’den alıcı bulduğunu belirtti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Kışlık sebze meyve, Recai Aydın, Ali Yanık
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kışlık sebze ve meyve tüketin
Kışlık sebze ve meyve tüketin
Yorumlar
Haber Yazılımı