Haber Detayı
29 Nisan 2018 - Pazar 14:18 Bu haber 710 kez okundu
 
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Efeler Belediyesi Kent Belleği ve Araştırma Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı.
KÜLTÜR Haberi
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı

AYDIN- Macar ustalar tarafından 1925-1927 yılları arasında yapılan ve yaklaşık 30 yıldır metruk halde bulunan Bosnalı Konağı, Efeler Belediyesi tarafından restore edilerek, Kent Belleği ve Araştırma Merkezi olarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan’ın, düzenlenen törenle açılışını gerçekleştirdiği Kent Belleği ve Araştırma Merkezi, 6 bin sayfa belge, 2 bin 300 fotoğraf, 13 video görüntü ile Aydın’ın tarihinin, dijital ortamda gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayacak.

600 BİN LİRAYA RESTORE EDİLDİ

Avukat Nejat Doyuran’ın, Aydın’ın tarih, kültür ve doğal yapısıyla ilgili gerçekleştirdiği sunumun ardından konuşan Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Bosnalı Konağı’nın restorasyon çalışmasını 600 bin liraya ulaşan harcama ile bizzat Efeler Belediyesi tarafından yapıldığını ifade etti.

Başkan Özakcan şöyle konuştu:

“Toplumcu, sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak kültürel çalışmalar ve sanatsal çalışmaların her alanıyla ilgili etkinliklerin içinde olduk. Açmış olduğumuz kültür sanat evlerimizde, toplumumuzla güzel sanatları buluşturmayı amaç edindik. Aydın’ımızda 250’nin üzerinde tescilli konak var. Aydın ilimiz, tarihi yapısı ve dokusuyla geçmişi çok derin, çok değerli bir birikime sahip. Bunu değerlendirdiğimiz ölçüde topluma faydalı bir hizmeti yerine getirmiş olacağız. 250 konutun hepsini ele almak restore etmek kısa vadede mümkün değil ama bir ucundan başladık. Bosnalı Konağı, bizim 4’üncü restore ettiğimiz konak. Adnan Menderes Mahallesi Yaşam Merkezi’mizde otistik çocuklarımıza eğitim veriyoruz. Toplumumuzda çok büyük bir memnuniyet yarattığımızın farkındayız. Bu memnuniyeti artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

6 BİN SAYFA BELGE, 2 BİN 300 FOTOĞRAF, 13 VİDEO GÖRÜNTÜYLE HİZMETE AÇILDI

Bosnalı Konağı’nın 1925-1927 yılları arasında Macar ustalar tarafından yapıldığını ve son 30 yıldır ise tavanı çökmüş, merdivenleri çıkılamaz hale gelmiş, harap ve içine girilemeyecek durumda olduğuna dikkati çeken Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bosnalı Konağı’nı, restorasyonla doğal ve eski yapısına kavuşturduk. 2016 yılında restorasyon çalışmalarımız tamamlandı. 2015 yılında ise sahiplerinden bedeli karşılığında aldık. 600 bin liraya ulaşan harcama ile restorasyon çalışmasını bizzat Efeler Belediyesi olarak yaptık. Mehmet Özçakır, bir ödül töreninde konuşma yapmıştı; ‘Aydın’ımızın en büyük eksiği Kent Bilgi ve Arşiv Merkezimizin olmayışı, Belediye Başkanlarımız bu konunun üzerinde dursunlar’ demişti. Aynı programda Sayın Özçakır’dan sonra yaptığım konuşmada ‘Söz veriyorum, restorasyonunu tamamladığımız Bosnalı Konağı’mızı dijital arşivimizin sunulacağı bir yer olarak tahsis edeceğim’ demiştim. Bugün sözümüzü yerine getirmiş olduk. Bunun gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 6 bin sayfa belge, 2 bin 300 fotoğraf, 13 video görüntü olmak üzere Aydınımızın arşivi dijital ortamda halkımıza sunulur hale geldi. Merkezimizin daha da zenginleşmesini temenni ediyor ve hayırlı olmasını diliyorum.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Kent Belleği ve Araştırma Merkezi, M. Mesut Özakcan
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Kent Belleği ve Araştırma Merkezi açıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı