Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 14:51 Bu haber 976 kez okundu
 
Kadın işçilerin ücretleri Türkiye ortalamasının altında
Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı verilerini yayımladı.
EKONOMİ Haberi
Kadın işçilerin ücretleri Türkiye ortalamasının altında

AYDIN- Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Aydın’da mevsimlik kadın işçilerin ücretleri arttı.

Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri arttı

Aydın’da mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19,1 artarak 66 TL’ye yükseldi.

Türkiye genelinde ise mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri, yüzde 11,9 artış göstererek 67 TL oldu. Aydın ili mevsimlik kadın işçilere ödenen günlük ücretlerde Türkiye değerinin altında yer aldı.

Mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri arttı

Aydın ilinde mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 38,2 artarak 103 TL’ye yükseldi. Türkiye genelinde ise mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri yüzde 12,1 artış göstererek 82 TL oldu. Aydın ili mevsimlik erkek işçilere ödenen günlük ücretlerde Türkiye değerinin üstünde yer aldı.

Sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri Türkiye ortalamasının altında

2018 yılında Aydın ilinde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için bin 467 TL ve erkek işçiler için ise 2 bin 422 TL olarak gerçekleşti. Türkiye’de sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için bin 668 TL ve erkek işçiler için ise 2 bin 187 TL olarak gerçekleşti.

Aydın ili sürekli kadın işçilere ödenen ücretlerde Türkiye ortalamasının altında, erkek işçilere ödenen aylık ücretlerde de Türkiye ortalamasının üstünde yer aldı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, İşçi ücretleri istatistiği, Mevsimlik işçiler, Kadın işçiler
Yorumlar
Haber Yazılımı