Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 15:51 Bu haber 1188 kez okundu
 
Kaçak yapıların yıkımı kısa sürdü
Denize sıfır işletmelerin yer aldığı baraka ve kulübelerin ikisi yıkıldı, ardından yürütmeyi durdurma kararı alındı.
ASAYİŞ Haberi
Kaçak yapıların yıkımı kısa sürdü

AYDIN - Aydın'ın Didim İlçesi’nde, İlçe Kaymakamlığı’nın oluru ile Fevzi Paşa Mahallesi’nde bulunan ruhsatsız ve kaçak olarak kıyı şeridine yapılan baraka ve kulübeler, Didim Belediyesi ekiplerince yıkıldı. 2 işyerinin yıkımının ardından işletme sahiplerince yapılan başvuruyu değerlendiren Aydın 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Didim’de kıyı şeridi olan Fevzi Paşa Mahallesi’nde yer alan eğlence mekanlarına ait baraka ve kulübelerin bir kısmı yıkıldı. Didim Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü’nün yazısıyla 3180 ada 3 ve 4 parsellerde yer alan kaçak ve ruhsatsız baraka ve kulübeler için, Kıyı Kanunu’na Muhalefet ve Gecekondu Yasası’nın 18. Maddesi gereğince yıkım kararı alındı.

Karar 9 Temmuz 2019 tarihinde işletme sahiplerine tebliğ edilirken, işletmelere tahliye için bir hafta süre verildi. 1 haftalık sürenin dolmasının ardından Didim Belediyesi ekipleri yıkım için sabah saatlerinde iş makineleriyle bölgeye geldi. Bölgede güvenlik amacıyla Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de hazır bulundu.

İşletme sahiplerine izinsiz yapılardaki alet, ekipman ve malzemelerini boşaltması için kısa süreli izin verilirken, ardından yıkım işlemine geçildi. İş makinesiyle yıkım yapılırken, yıkım işlemi esnasında işletme sahipleri ve çalışanlarla zaman zaman sözlü tartışmalar yaşandı.

Yıkım esnasında, çevredeki vatandaşlar ile tatilciler meraklı gözlerle olan biteni izledi. Yıkım çalışmaları kapsamında iki işyerinin yıkımının gerçekleşmesinin ardından üçüncü işyeri yıkımı esnasında, bölgedeki işyeri sahiplerinin Aydın 1. İdare Mahkemesi’ne başvurduğu yürütme durdurma kararı belediye ekiplerine iletildi.

Mahkemeden alınan yürütmeyi durdurma kararının Didim Belediyesi’ne iletildiğinin öğrenilmesinin ardından yıkım işlemleri durduruldu.

Süreçle ilgili basın mensuplarına değerlendirme yapan İşletme sahiplerinden Tuğrul Bilikser, “9 Temmuz’da karar bize tebliğ edildi. 16 Temmuz’a kadar süre verildi. Biz bununla ilgili hukuki süreci başlattık. Aradaki 3 günlük tatil nedeniyle süre daraldı. Biz UYAP üzerinden 13 Temmuz’da idare mahkemesine başvuru yaptık. Çevre Müdürlüğü’ndeki ıslak imzalı yazıyı sabah götürdük. Sabah yıkım ekiplerine yürütmeyi durdurma kararı için başvurduğumuzu ve yıkımın yapılmamasını rica ettik, ama arkadaşlar Kumsal Beach ile Sahte Cennet’in bir kısmını yıktılar. İki yerin yıkımını bitirdiler. Sezon ortasında işletmecileri böylesine zarara sokmanın yakışığı kalmadı. Şu an durdurma kararı aldık ve yıkım durmuş durumda. Kararı Didim Belediyesi hukuk bölümünü ilettik. Bu karar, sadece başvuru sahiplerini mi, yoksa tüm 3180 ada 4 parseli mi kapsadığını belediye avukatları karar verecek. Bunun hepsini kapsaması lazım. Çünkü biz tüm işletmeler için bu başvuruyu yaptık” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Kaçak yapı, Kaçak yapı yıkımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı