Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 15:55 Bu haber 1366 kez okundu
 
İYİ Parti otoyol vaadinin peşinde
İYİ Parti Aydın İYİ Parti Aydın İl Başkanı Betül Akçanal. 24 Haziran seçimleri öncesi söz verilen, ancak bir türlü ihalesi yapılmayan Aydın-Denizli Otoyolu’nun takipçisi olacaklarını söyledi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti otoyol vaadinin peşinde

Bilgi Koleji

AYDIN- Aydın-Denizli Karayolu üzerindeki bir mekanda, il divan üyelerinin tanıtıldığı ve güncel konuların değerlendirildiği, soru cevaplı basın toplantısında konuşan İYİ Parti Aydın İl Başkanı Akçanal, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesini de anımsatarak, Aydın-Denizli Otoyolu’nun belirsizliğe gömüldüğünü ifade etti.

İl Divan Üyeleri Şebnem Ebil, Nezir Aydemir, Ali Girlik, Taner Ceylan, Burhan Önel, Gülcan Toprak, Candan Orhan, Bekir Güven, Özgür Murat Ocak, Özlem İrik, Buket Saran, Ömer Saruhan Gedik, Hatice Kahraman ve Önder Uzdil’in da katıldığı kahvaltılı basın toplantısında önce Divan üyelerini tanıttı, sonra gündemi değerlendirdi

Aydın-Denizli Otoyolu ihalesinin sürekli ertelenmesi meselesine değinen Başkan Betül Akçanal, otoyolun başlangıç aşamasında, AK Parti Milletvekili Mehmet Erdem’in, maliyet olarak öne sürdüğü rakamın 3 milyar TL olduğunu, fakat o zamandan bu yana dövizde meydana gelen sürekli bir hareketlilikten dolayı, şu anki ihale bedelini bilmediklerini söyleyip, sözlerine şöyle devam etti:

‘’AKP Milletvekili Hamza Dağ, bu ertelemeler konusunda bir açıklama yaptı. Demir fiyatlarındaki değişkenlikten bahsetti. Fiyatlar stabil olmadığı için bu sürecin yaşandığını, sadece Aydın-Denizli Karayolu için değil, TOKİ ve diğer ihalelerde de yaşandığını, maliyet konusunda problem olduğu için ertelendiğini ve piyasaların daha yeni yeni oturmaya başladığını söyledi. Güya, kriz yok biliyorsunuz. Ama demir fiyatlarında bir hareketlenme var. Şu an tam olarak maliyetini bilemiyoruz. Bu Aydın-Denizli Otoyolu için İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. O önergede altı tane şu sorular vardı:

Dördüncü ihale tarihi olarak 16 Ekim 2018 tarihi için bir öngörünüz var mı?

16 Ekim’de 1 doların kaç TL olmasını planlıyorsunuz?

Bu ihalelerin gerçek iptal nedeni yeteri kadar ödeneğin olmaması mı? Yoksa kamulaştırmanın bitmeyişi mi? Kamulaştırma bedellerinin ödenmemiş olması mı?

Otoyol projesi gerçekleştirilmeyip, her seçimde seçim yatırımı olarak önümüze getirilip, seçim sonrası unutulacak mı?’’

Bu ihalelerin ‘Yap İşlet Devret’ modeline göre yapılıp, geçiş garantili olduğunu belirten Başkan Akçanal, geçiş ücretinin ne olacağını, buradan Denizli’ye kadar ayrı bir ücret, oradan sonra ayrı bir ücret mi alınacağını da sorularına ekleyip bunların takipçisi olacağını söyledi.

Toplantının ikinci konusu ise, Jeotermal Enerji Santralleri meselesiydi. Kızılcaköy halkının yaptığı çabaları samimi ve gerçek bulduğunu, onların yanında yer aldıklarını söyleyen Başkan Akçanal sözlerine şunları ekledi:

‘’Karşı olduğumuz şey, JES’in yapılması değil, bu santrallerin denetimsizliğidir. Reenjeksiyonlar yapılmıyor. Çünkü bunun büyük bir maliyeti var. Cezalar yeterli değil. Bu bizim tarımımıza, sağlığımıza, her şeyimize zarar veriyor. Milletvekilimiz, santrallerin zararlarının araştırılması konusunda TBMM Başkanlığı’na iki kere soru önergesi verdi. Bunlara henüz bir yanıt gelmedi. Son olarak da tarafsız bir komisyon kurulması konusunda bir teklifte bulundu milletvekilimiz Aydın Sezgin, henüz bu konuda da bir çalışma yok.‘’ Haber: Muhammet ÖZDEMİR

Kaynak: (Yeni Ufuk) - Aydın Yeni Ufuk Gazetesi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, İYİ Parti, Betül Akçanal, Şebnem Ebil, Nezir Aydemir
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İYİ Parti otoyol vaadinin peşinde
İYİ Parti otoyol vaadinin peşinde
İYİ Parti otoyol vaadinin peşinde
İYİ Parti otoyol vaadinin peşinde
İYİ Parti otoyol vaadinin peşinde
Yorumlar
Haber Yazılımı