Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
04 Ocak 2015 - Pazar 16:24 Bu haber 1347 kez okundu
 
İthalatı çelik gibi kesecek dev yatırım
Türk-Japon ortaklığıyla Osmaniye’de kurulacak Tosyalı-Toyo Çelik fabrikası’nın temeli Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.
SAĞLIK Haberi
İthalatı çelik gibi kesecek dev yatırım

Rıdvan Eşin

Türkiye’nin en büyük özel çelik üreticilerinden Tosyalı Holding, Japon devi Toyo Kohan ile cari açığa merhem olacak yeni bir yatırımının temelini attı. Osmaniye’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak tesis, 500 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceği gibi ihracata 300 milyon dolar katkı sağlayacak. Tosyalı Holding, Japon devi Toyo Kohan arasında 2012’de imzalanan işbirliği kapsamında çalışmalarına başlanan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Tosyalı-Toyo Çelik, geniş bir çoğrafyaya hitap edecek.

Dış ticarete 800 milyon $ etki

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretecek Tosyalı-Toyo Çelik’in temeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların katılımıyla dün Osmaniye’de düzenlenen törenle atıldı. Törende konuşan Başbakan Davutoğlu “Bu yatırımın bizi heyecanlandıran en önemli sebebi, yüksek teknoloji sunması ve 500 milyon dolarlık ithalatın önüne geçerken, 300 milyon dolarlık ihracat hedefiyle 800 milyon dolarlık bir dış ticaret hacmini artıracak olması. Tosyalı, bu yatırımla demirçelik sektöründe yeni bir oluşuma öncülük edecek. Ayrıca, bu yatırım Japon-Türk dostluğuna katkı yapacak” dedi. Japon devi  Toyo Kohan’ın Avrupa ve Ortadoğu’daki ilk yatırımı da olacağını söyleyen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı da şunları söyledi: “Türkiye’nin katma değerli ürünlere yönelmesinin ısrarla vurgulandığı bir dönemde, ülkemize çağ atlatacak girişimlere odaklandık. Tosyalı-Toyo Çelik adındaki işbirliğimiz Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretmek için yola çıktık.” 500 milyon dolarlık yatırımla kurulacak tesis, 20 ayda tamamlanacak. Tesisin yüzde 51’i  Tosyalı Holding’in olurken geri kalan yüzde 49’u ise Japon devi Toya Kohan’a ait olacak.

2017’de üretime başlayacak

Tesiste üretilecek yüksek katma değerli yassı çeliğin otomotivden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden meşrubat kutularına kadar geniş bir yelpazede kullanılacağını anlatan Tosyalı “Avrupa’dan Kafkaslar’a, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılayacak. 2017 yılı sonunda üretime başlayacağımız, bu yatırımla birlikte ülkemizde       gıda, ambalaj sektöründe bir çok yeniliğin önünü açacağız. Bu yatırımla birlikte ülkemizin tamamen ithal edilen bir ihtiyacını yurt içinde karşılayarak, cari açığın azalmasına daha fazla kat-kıda bulunacağız” dedi.

‘Türkiye üzerinden yeni pazarlara açılacağız’

Temel atma töreninde konuşan Toyo Kohan Yönetim Kurulu Başkanı Sumida Hirohiko, bu yatırım aracılığıyla Türkiye üzerinden yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini belirterek, “Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına ihracat hedefimizde Türkiye’yi önemli bir üs olarak konumluyoruz. Türkiye, hızla gelişen ekonomisi ve bölgedeki güçlü konumuyla bizim için stratejik bir öneme sahip” dedi. Osmaniye’deki fabrikanın yıllık üretim miktarının Japonya’daki tesisin üretim miktarı ile aynı olacağını söyleyen Hirohik, şunları söyledi:

Dostluğumuzu güçlendirecek

“Bu tesis, Toyo Kohan’ın Kudamastu’daki tesisinden sonra ikinci önemli tesisi olacaktır. Tenekenin yanında yüzeyi kaplanmış çelik üretimi için gerekli teknoloji ve bilgiyi kullanıp üretim yapmayı amaçlıyoruz. Bu tesis tamamlandıktan sonra, Türkiye pazarına yüksek kaliteli çelik sunacağız vemüşterilerimize en iyi şekilde servis yapacağız. Bu tesis ile Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk bağları daha da güçlenecek diye düşünüyorum. Aynı zamanda, yeni fabrikamız Türkiye’nin gelişen ekonomisine de katkıda bulunacak” dedi.

2023’te 1.5 milyar dolar ihracat

1952’de teneke soba boru üretimi ve ticareti yapmak üzere kurulan şirketin bugün uluslararası bir çelik üreticisi konumuna yükselmesinden duydukları mutluluğu ifade eden Tosyalı, “2014 yılı ihracatımız 550 milyon doları aştı. 2015 yılı için 805 milyon dolar, 2016’da ise 850 milyon dolar ihracat hedefimiz var. 2023 yılı ihracat hedefinde de bizim payımız olan 1.5 milyar doları da yakalayacağız” dedi. Tosyalı-Toyo Çelik’in, yeni istihdam alanı olarak da önemli bir rol üstleneceğini vurgulayan Tosyalı, grup şirketlerinin  Cezayir ve Karadağ tesisleriyle birlikte toplam istihdam hacminin 6 binin üzerinde olduğunu belirtti. Tosyalı “Yeni yatırımların da katkısıyla 3 yıl içinde 10 bin istihdamı aşacağını öngörüyoruz” dedi.

Kaynak: () - Star Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: İthalatı, çelik gibi kesecek, dev yatırım
Yorumlar
Haber Yazılımı