Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 18:18 Bu haber 824 kez okundu
 
İstihdam seferberliğine destek istendi
Aydın’da iş dünyasında ‘İstihdam seferberliği’ çağrısı yapıldı. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Çondur, “İşverenlerimiz bu fırsatları değerlendirsin” dedi.
EKONOMİ Haberi
İstihdam seferberliğine destek istendi

Bilgi Koleji

AYDIN- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısının ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB), "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganıyla başlattığı "İstihdam Seferberliği 2019" programıyla ilgili Aydın Ticaret Borsası’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında teşvikler ve destekler konusunda bilgi verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yönelik yaptığı yeni istihdam seferberliği çağrısına destek verdiklerini belirten Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, teşvik ve desteklemelerin işveren için de cazip olduğunu belirterek iş dünyasının bu seferberliğe destek vermesini istedi.

Başkan Fevzi Çondur’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahri Erdel, Sanayi Odası Meclis Başkanı Gökhan Maraş, Sanayi Odası Başkanı Yunus Şahin katıldı. Toplantıda teşvik ve desteklemeler detaylı bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldı.

Aydın Ticaret Borsası tarafından konuya ilişkin basına yapılan açıklamada, “Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 bin 21 TL ücret ve bin 113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyoruz. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz” denildi.

Herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimciler için de çok önemli destek getirildiğini belirten Aydın Ticaret Odası Yönetimi, açıklamasının devamında, “Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur” denilerek istihdam seferberliğinin ve sağlanan destek ve teşviklerin iyi değerlendirilmesi istendi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Recep Tayyip Erdoğan, Fevzi Çondur, TOBB, Bahri Erdel, Gökhan Maraş
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İstihdam seferberliğine destek istendi
İstihdam seferberliğine destek istendi
Yorumlar
Haber Yazılımı