Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 11:04 Bu haber 4710 kez okundu
 
İnşaatçılar sıkıntılı
İnşaat sektörünü ve piyasaları değerlendiren Aydın'ın önde gelen yapı market firmalarından Med Yapı Market’in sahiplerinden İnşaat Mühendisi Deniz Bayram, 'Otopark Yönetmeliği’nin sektörü sıkıntıya sokacağını savundu.
EKONOMİ Haberi
İnşaatçılar sıkıntılı

AYDIN- İnşaat ve piyasalar hakkında önemli bilgiler veren Deniz Bayram, bürokrasinin sektörü sıkıntıya soktuğunu öne sürdü. İnşaat sektörünün öncelikli probleminin her şeyden önce bürokrasi olduğunu söyleyen Deniz Bayram, “Bir inşaat mühendisi olarak söyleyecek olursam, sürekli yönetmelikler değişiyor. Yılbaşında deprem yönetmeliği değişti. Deprem yönetmeliğinden dolayı 3-4 ay projeler aksadı. Deprem yönetmeliğinden sonra Danıştay’ın imar yönetmeliği ile ilgili vermiş olduğu durdurma kararından dolayı belediyeler 3-4 aydır proje almıyor. Belediye proje almadığı için var olan problemler iyice içinden çıkılmaz hale geldi’’ dedi.

HER DAİREYE BİR OTOPARK

Konuya hem bir inşaat mühendisi, hem de bir yapı market sahibi olarak yaklaşan Deniz Bayram, 2 Haziran’da müteahhitlik yönetmeliği geleceğini hatırlatarak şöyle konuştu:

‘’Bundan sonra müteahhitler sınıflandırılacak, 8 ayrı sınıfa ayrılacak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gidip bu işlemlerin gidip yapılması uzun zaman alacak. Haziran’ın 15'inde otopark yönetmeliği çıkıyor. Çıkacak olan bu otopark yönetmeliğinde 1+1 dahi olsa her daireye bir araçlık otopark kuralı gelecek. 30 dairelik bir ev yapıyorsun ve senden 30 araç için otopark istenilecek. Birinci bodrum katını yapacaksın. Yetmedi ikinci bodrum katını yapacaksın. Yetmedi dördüncü bodrum buralara da araç asansörlü ineceksin ve her bir araç asansörünün maliyeti 200 bin TL'den başlıyor. Bunlar yönetmelikle ilgili bürokratik engeller.’’

1 MİLYONU VARKEN 10 MİLYONLUK İŞ YAPAMAYACAK

2 Mart’ta yeni müteahhitlik yasasının resmi gazetede yayınlandığını ve 3 ay sonra yürürlüğe gireceğini kaydeden Deniz Bayram, ‘’Müteahhitler A, B, C, D, E, F, G, H diye 8 ayrı sınıfa ayrılacaklar. Bir milyon TL parası olan adam en fazla 1 milyon TL'lik iş yapabilecek. 1 milyonu varken 10 milyonluk iş yapamayacak. 15-20 sene geriye gidilip geçmişte yaptığı işlere bakılacak. Verdiği referans ve teminat mektuplarına bakılacak. Bu kural müteahhit sayısının azalması anlamında ve bu işi gerçekten yapabilecek kişilerin yapması bakımından güzel bir kural. Bir diğer güzel tarafı ise, teknik elemanlara ciddi öncelikler tanınmış. Bir inşaat mühendisi veya mimar olduğun zaman sınıf atlama şansın daha kolay. İnşaat mühendisi olmayan bir kişi H gurubundayken, sen f gurubuna atlaya biliyorsun. Böyle bir öncelik tanıyorlar. Bir arsa var, arsaya 100 dairelik bir proje yapılabilir ve bu projeye sadece A, B, C gurubu girebilecek. Bunlar güzel şeyler’’ şeklinde konuştu.

‘’FAİZ, KUR ve ENFLASYON ÜÇGENİ ARASINDA SIKIŞIP KALDIK’’

İşin ekonomi kısmında ise, ana problemlerinin yüksek faizler olduğunu ve kurların yüksek olmasından dolayı faizlerin yüksek tutulduğunu dile getiren Deniz Bayram, ‘’Şu an hiçbir şekilde faizleri düşürülemiyor. Çünkü düşürüldüğü an kurlar hemen atak yapıyor. Kurların atak yaptığı anda hemen enflasyon yükselmeye başlıyor. Biz faiz, kur ve enflasyon üçgeni arasında sıkışıp kaldık, hiçbir şekilde hareket edemiyoruz’’ dedi.

‘’FAİZLER DÜŞMEDİKÇE PİYASALARIN RAHATLAMASI MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR’’

İnsanların yatırım yapıp risk almak yerine parasını faize yatırıp suya sabuna dokunmadan parasını kazanç sağladığını kaydeden Deniz Bayram, sözlerine şöyle devam etti:

‘’İnsanlar önceden 100 bin TL verip 1+1 daire alıyorlardı, yatırım amaçlı kiraya veriyordu, 700-800 TL ayda para geliyordu. Şimdi buna hiç gerek yok. 100 bin TL’yi bankaya yatır, aylık faizi yaklaşık 2 bin TL. İkincisi ise, kredi faiz oranları çok yüksek olunca insanlar ürküyorlar.''

Deniz Bayram sözlerine Faizler düşmedikçe piyasaların rahatlaması mümkün görünmüyor diyerek son verdi.

 

Kaynak: () - Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Med Yapı Market, Deniz Bayram
Yorumlar
Haber Yazılımı