Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 14:37 Bu haber 2466 kez okundu
 
İngiliz’in ciğeri hayat kurtardı
Muğla'nın Marmaris İlçesi’nde geçirdiği kalp krizi sonucu beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki İngiliz kadın turistin karaciğeri, 10 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen başarılı bir ameliyatla 57 yaşındaki Halis Mayakan’ı sağlığına kavuşturdu.
GENEL Haberi
İngiliz’in ciğeri hayat kurtardı

AYDIN- Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Karaciğer Nakil Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Erdem Barış Cartı öncülüğündeki ekipte Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi M. Gökhan Ünsal, Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Varlık Erel, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Selman Özkan bulundu. Altı buçuk saat süren başarılı bir operasyonla hasta Halis Mayakan’a karaciğer nakli gerçekleştirildi. Karaciğer nakliyle hayata tutunan Mayakan, “Doktorlar iyi olmam için elinden geleni yaptı. Allah’a şükür şimdi iyiyim. Başta İngiliz turist olmak üzere bütün doktorlarıma teşekkür ederim” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Erdem Barış Cartı, bir turistin organlarının bağışlanmasının takdir edilecek bir davranış olduğunu vurgulayarak, "Yurdumuz insanına da örnek olmasını temenni ediyorum. Nakil yapılan hastamız gibi siroz olan birçok hastamız var. Bunun için de organ bağışının daha fazla artmasını istiyoruz" dedi.

Geçen yıl 10 organ nakli gerçekleştirdiklerini ifade eden Cartı, “Bu yıl bu üçüncü naklimiz. Ege Bölgesi’nde 500’e yakın siroz nedeniyle son dönem olan hastamız var. Ortalama yılda kadavradan yapılan nakil sayısı altmış civarında. İnşallah organ bağışı yapan sayısı artarsa sağlığına kavuşan vatandaşımızın sayısı da artacak” sözleriyle organ naklinin önemine vurgu yaptı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, organ nakli, ADÜ, Halis Mayakan, Erdem Barış Cartı
Yorumlar
Haber Yazılımı