Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 10:56 Bu haber 1666 kez okundu
 
İncirliova’da tarihi yapılar restore edilmeyi bekliyor
Aydın’ın İncirliova ilçesinde bir çok tarihi yapının restore için beklediği belirtildi.
KÜLTÜR Haberi
İncirliova’da tarihi yapılar restore edilmeyi bekliyor

AYDIN- İncirliova Ziraat Odası bir önceki dönem meclis başkanı Ahmet Sert, ilçede cumhuriyet öncesi ve sonrasında birden çok tarihi yapıların olduğunu belirterek, sorunsuz tarihi yapılar restore edilirken ‘İncirliova Belediyesi Kadın Gelişim Merkezi’ gibi ancak bir kısmının da miraslı olduğundan el vurulmadığı ve yıkık dökük bir vaziyette kaderine terk edildiğini söyledi.

İlçe merkezinde bir kaç büyük yapılardan olan ve 1934 yılında Dr. Ahmet Özbeklere ait büyük yapının çoklu miras nedeniyle virane halde olduğunu ifade eden Sert, Kültür Müdürlüğü ile ilgili kurumların bu tür tarihi yapılara el atmasını ve bunların gelecek kuşaklara aktarılması için aslına uygun restore edilerek koruma altına alınmasını istedi.

İncirliova Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi Kıraathane İşletmecisi Yaşar Şehzade Şanlıalp ise, ilçede atıl bir şekilde kaderine terk edilmiş olan miraslı tarihi yapıların belediye tarafından satın alınması ve bu tarihi yapıların orijine uygun restorasyonu tamamlanarak kültür ve sanat evlerine dönüştürülmesi için esnaf arasında konuyu başta Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne ve ilgili kurumlara aktarmak için imza kampanyası başlatacaklarını ifade etti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, İncirliova, Tarihi yapılar, Ahmet Sert, Yaşar Şehzade Şanlıalp
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İncirliova’da tarihi yapılar restore edilmeyi bekliyor
İncirliova’da tarihi yapılar restore edilmeyi bekliyor
Yorumlar
Haber Yazılımı