Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 17:08 Bu haber 2716 kez okundu
 
İMO ve Efeler Belediyesi iş birliğinde yanlışa son verildi
Efeler Belediyesi İnşaat Mühendisleri ve Mimarlara yapılan yanlış uygulamayı düzeltti.
GÜNCEL Haberi
İMO ve Efeler Belediyesi iş birliğinde yanlışa son verildi

AYDIN - Makine ve Elektrik Mühendislerinin şantiye şefliği yapmalarının yanlış uygulama olduğunu savunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Aydın Şubesi, Efeler Belediyesi ile yaptığı iş birliği protokolü ile yanlışa son verdi.

İMO Aydın Şube Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Başkan Özlenen Alcı, 2015 yılında Efeler Belediyesi’ne yapılan dayatmalar neticesinde konut türü yapılarda Makine ve Elektrik Mühendislerinin de şantiye şefliği üstlenmesi yönünde uygulama başlatıldığını söyledi.

Uygulamanın yanlış olduğunu dile getiren Alcı, “Aydın’da diğer hiçbir ilçe Belediyesi İnşaat Mühendisi ve Mimar dışında şantiye şefliği kabul etmemesine rağmen, merkez ilçe bu yanlış uygulamayı 5 sene boyunca sürdürmüştür.

Yapım işinin gerektirdiği ve imalatın niteliğine uygun meslek grubunda şantiye şefi olması gereken meslek grubu inşaat mühendisleri ve mimarlar olmalıdır. Meslektaşlarımızın yetkisinde olması gereken konut türü yapıların yapım işlerinde şantiye şefliği görevi diğer meslek gruplarına verilerek haksız uygulamalara senelerce imza atılmıştır. Aydın İnşaat Mühendisleri Odası’nın bu dönem Efeler Belediyesi ile yapılan iş birliği protokolü ile bu yanlış uygulamadan vazgeçilmiştir” dedi.

Aydın da bulunan tüm ilçe belediye ve OSB’lere yazdığımız yazıların ekinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görüşü yazısı ile kayseri 2. idare mahkemesinin kararı da uygulama yönünden bu durumu desteklemektedir.

ATAY ve ÖZDAĞ’A TEŞEKKÜR

Yasa ve yönetmeliklerle düzenlenmiş bulunan mesleki haklarımızı savunduğumuz bu süreçte, yanımızda olan İmar ve Şehircilik Müdürümüz Nail Özdağ ve Efeler Belediye Başkanı Sayın M. Fatih Atay a teşekkür ederiz” ifadelerini yer verdi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın İmo, Özlenen Alcı, Efeler Belediyesi, yanlış
JESDER
Yorumlar
Haber Yazılımı