Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 13:03 Bu haber 1688 kez okundu
 
İmar talanına karşı örgütlendiler
Didim’de faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri (STK) geçtiğimiz günlerde Didim Ticaret Odası Salonu’nda bir araya gelerek, çevre ve imar kirliliğine karşı güçlerini birleştirme kararı almışlardı.
GÜNCEL Haberi
İmar talanına karşı örgütlendiler

AYDIN- Yayınlanan ortak bildiride şu görüşlere yer verildi:

“Anayasamızın 56. maddesi, ‘Her bireyin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını’ garanti altına almıştır.

Bu garanti yükümlülüğünün hayata geçirilmesi mücadelelerimizin temelini oluşturmaktadır.

Mücadelemizin siyasi bir yönü ve çizgisi de mevcut değildir. Temel hedefimiz, Didim’in her alanda gelişmesi ile halkın temiz bir çevrenin nimetlerinden yararlanma dengesinin sürdürülebilir bir çizgide yürümesini sağlamaktır.

Amacımız, ülkemizde ve Didim özelinde kamusal yarara ters düşen kişisel çıkar amaçlı çarpık yapılaşmaya dur demektir. Bu yönde yürütülen yasal ve idari mücadelelere omuz vermektir.”

YÜRÜTME KOMİTESİ KURULDU

Didim’de faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri, çalışmalarının düzenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla bir yürütme komitesi oluşturdu. Komitenin her hafta Salı günleri saat 14.00’da bir araya gelerek sürdürülecek etkinlikleri organize edeceği belirtildi.

Oluşturulan komitede, Faruk Haksal [Akbük Doğa ve Düşünce Derneği], Saliha Aygün [DİKSAT], İlyas Aydur [DOHOT], Selma Özögretmen [CKD Didim], Mustafa Şentürk [Didim Kültür Mirasını Koruma Ve Yaşatma Derneği], Yaşar Çelebi [Çocuklar Ağlamasın Derneği], Şener Tekbaş [Ulaş Kent Sitesi], Ekrem Gençaslan [Didim Derneği] yer alıyor.

Geçtiğimiz Salı günü yapılan ilk toplantıda, öncelikle, Didim’de yerleşik site ve kooperatif yönetimleri ile ilişki kurularak “imar ve çevre kirliliği”ne karşı başlatılan kitlesel mücadelenin halka yayılmasını sağlama kararı alındığı açıklandı.

Karar da, önümüzdeki Cumartesi günü DAHOT Salonu’nda saat 11.00’da, Akbük Kumkent Kooperatifi’nde saat 14.00’da ve Türkan Saylan Kültür Salonu’nda saat 16.00’da site ve kooperatif yönetimleri ile müşterek istişare toplantıları yapılacağı kaydedildi.

“ÇALIŞMALARIMIZ SİYASİ DEĞİLDİR”

Yürütme komitesini oluşturan STK temsilcileri, Didim halkı tarafından bilinmesini dileğiyle belirledikleri ilkelerini şöyle açıkladı:

“Bizler Didim’de yaratılan çevre ve imar kirliliğine karşı mücadele etmek için bir araya geldik. Bu gerçek iyice bilinmeli ve asla istismar edilmeye çalışılmamalıdır.

Ortak hedefimiz, şu kişiye ya da bu kişiye destek vermek değildir. Amaç, Didim’in aydınlık geleceğidir. Ancak, öncelikli olarak çevre ve imar değerlerini koruyan yargı kararlarının ve o kararların yaratılması için çaba gösterenlerin arkasında duracağız…

Ve tabii ki, bu değerleri kendi kişisel çıkarları yönünde yok etmeye çalışanların karşısında olacağız.

Bu amacımızı kendi siyasi ya da ekonomik çıkarları doğrultusunda istismar etmeye çalışanlarla da mücadele edecek ve bu zihniyetle karşı duran her kişi ve kurumun da yanında olacağız. Bundan daha doğal bir şey olamaz.”

ORTAK BİLDİRİYE İMZA KOYANLARIN SAYISI HIZLA ARTIYOR

Verilen bilgiye göre müşterek toplantıda, basın açıklaması metnine imza verenlerin sayısı 25 iken, bu sayı beş gün içerisinde 35’e ulaştı ve ilginin giderek arttığı ifade edildi.

Didimli STK’lar, çemberin genişleyerek Didim halkının “gerçekleri daha iyi görebilme” sürecine katkıda bulunmak için çalışmaların sürdürüleceğini ifade ettiler.

Dile getirilen çağrı, “Didim’in gelişmiş, çevre değerlerine saygılı aydınlık geleceğini yaratma sorumluluğunu hisseden tüm yurttaşlarımızı sürdürdüğümüz bu mücadeleye ortak olmaya çağırıyoruz” şeklinde oldu.

Kaynak: () - Yaşar Çelebi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, İmar talanı, Faruk Haksal, Yaşar Çelebi, Saliha Aygün
Yorumlar
Haber Yazılımı