Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 10:02 Bu haber 1360 kez okundu
 
İlaç kalıntısına karşı denetimler sık ve etkin yapılmalı
Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, sebze ve meyvelerde uygulanan tarım ilaçlarında denetimlerin sık ve etkin yapılmasının şart olduğunu belirtti.
GENEL Haberi
İlaç kalıntısına karşı denetimler sık ve etkin yapılmalı

Bilgi Koleji

AYDIN- Oda Başkanı Mahmut Nedim Barış, birçok denetime, analize rağmen ihraç ürünlerde bile ilaç kalıntısı görüldüğüne göre, sebze ve meyvelerde uygulanan tarım ilaçlarında denetimlerin sık ve etkin yapılmasının şart olduğunu söyledi. Türkiye genelinde tarımda ilaç ve bitki gelişim düzenleyicilerin (Hormon) kullanımının yaygın olduğunu ifade eden Barış, gerek tarım ilaçlarının, gerekse bitki gelişim düzenleyicilerin, amaca göre belirlenen ve önerilen şekilde uygulanması gerektiğini savundu. Uygulama zamanının tam olarak tespitinin çok önemli olduğunun altını çizen Barış, uygulama dozu konusunda yeterli duyarlılık gösterilmesi, etiket bilgilerine dikkat edilmesi ve yetiştiricilerin bitki gelişim düzenleyicileri ile tarım ilaçlarını kullanmadan önce mutlaka konunun uzmanlarına danışması gerektiğini kaydetti.

Vatandaşların manav ve semt pazarlarında, sebze ve meyve alırken kimyasal kalıntıların olup olmadığı hususunda tereddüt içinde olduğunu anımsatan Barış, uygun zamanda, uygun miktarda bitki hastalık ve zararlılarına karşı uygun ilaç kullanımının önemine değinerek, “Tarımda hormon ve ilaç kullanımı yaygın. Ne kadar bilinçli kullanıldığı ise tartışmalı. Birçok denetime, analize rağmen ihraç ürünlerinde bile ilaç kalıntısı görüldüğüne göre, denetimlerin daha sık ve etkin yapılması şart” diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Tarım ilaçları, Mahmut Nedim Barış, Ziraat Mühendisleri Odası
Yorumlar
Haber Yazılımı