Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 15:21 Bu haber 1107 kez okundu
 
İkizdere Barajı’ndan 30 yerleşim yeri yararlanacak
2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak
GÜNCEL Haberi
İkizdere Barajı’ndan 30 yerleşim yeri yararlanacak

Rıdvan Eşin

AYDIN- Tüm maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanan İkizdere Barajı Projesi kapsamında, 30 yerleşim yerine içme suyu verilmeye başlandığı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre, 320 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçen İkizdere Barajı Projesi kapsamında, baraj civarında yer alan yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı anlamında uzun yıllar yeterlilik sağlanacak. İkizdere Barajı, Efeler, Koçarlı ve İncirliova ilçe merkezleri ile Umurlu, Ovaeymir, Çeştepe, Tepecik, Acarlar, Osmanbükü, Işıklı, Kadıköy, Yeniköy, Şevketiye, Kuyulu, İmamköy, Erbeyli, Kardeşköy, Kocagür, Akçeşme, Dereağzı, Gerenkova, Hacıaliobası, Sandıklı mahalleleri başta olmak üzere toplam 30 yerleşim yerinin, 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak.

Projenin En Önemli Parçalarından Olan Balıkköy İçme Suyu Ana Terfi İstasyonu Çerçioğlu Tarafından Kamulaştırıldı

320 milyon TL’lik yatırım bedeli ile hayata geçen proje kapsamında, İkizdere Barajı’nın yanı sıra, Tabakhane Deresi regülatörü ile 97 bin 530 metre isale hattı, günlük 65.000 m3 su işleme kapasiteli içme suyu arıtma tesisi, 10 adet içme suyu deposu ve 6 adet içme suyu terfi merkezi Aydın’a kazandırıldı.

Projenin en önemli parçalarından olan Balıkköy İçme suyu Ana Terfi İstasyonu’nun kamulaştırma işlemi ise, Özlem Çerçioğlu’nun Aydın Belediye Başkanlığı döneminde şimdiki bedele göre 5.8 milyon TL yatırım bedeli ile yapıldı. Bu kamulaştırma yatırımı, İkizdere Barajı Projesi’nin hayata geçirilmesinde önemli bir adım oldu.

Yine aynı şekilde yeni yapılan 65 bin m3 kapasiteli içme suyu arıtma tesisinin imar planı da uzun mücadeleler sonucunda diğer kamu kurumlarından uygunluk görüşü alınarak Özlem Çerçioğlu tarafından gerçekleştirildi. Başkan Çerçioğlu’nun attığı bu adımlar sayesinde bugün İkizdere Barajı’ndan su verilebilmektedir.

ASKİ Protokole Göre Tesislerden Su Verildiği Andan İtibaren Ödemelere Başladı

“ŞİMDİYE KADAR 37 MİLYON TL ÖDENDİ”

Yapılan protokol gereği, toplam 320 milyon TL’ye mal olan tesislerin tüm maliyeti, İkizdere Barajı Projesi kapsamında tesislerden içme suyu verildiği tarihten itibaren Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’nce karşılanmaya başlandı. Şu ana kadar 37 milyon TL’lik ödemesi yapılan projenin geriye kalan yatırım bedeli protokol kapsamında ödenecek.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, İkizdere Barajı, Özlem Çerçioğlu, ASKİ
Yorumlar
Haber Yazılımı