Haber Detayı
22 Eylül 2015 - Salı 04:49 Bu haber 998 kez okundu
 
Hintliler Zeytinyağını sevdi
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Hindistan'ın Mumbai şehrinde 10.’su düzenlenen Annapoorna World of Food India gıda fuarına katılarak, tanıtım faaliyetlerine devam etti
YAŞAM Haberi
Hintliler Zeytinyağını sevdi

15 ülkeden yaklaşık 200 firmanın katılım gösterdiği ve Arjantin, Avusturya, Kore, Singapur, Suudi Arabistan ve ABD'nin milli katılım organizasyonu gerçekleştirdiği fuara 15 metrekarelik bir stand ile katıldıklarını belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Er, yıllık 230 milyar dolar gıda ürünleri ithal eden Hindistan’daki pazar paylarını arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Son yıllarda Hindistan gıda ve içecek sektöründeki en önemli iş platformlarından biri haline gelen ve Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu FICCI organizatörlüğünde gerçekleştirilen Annapoorna World of Food India fuarında Türk zeytin ve zeytinyağına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Davut Er, fuara Avrupa ve Asya'nın farklı ülkelerinden büyük firmaların katıldığını kaydetti. Fuar sırasında Hindistan’da ciddi ithalatçı firmalar ile görüşmeler yaptıklarını anlatan ER, “Hindistan’da zeytinyağı tüketimi son yıllarda yıllık yüzde 50-60 oranında artıyor ve 10 bin ton tüketime ulaştılar. Bizimde ülke olarak hedefimiz Hindistan pazarında yüzde 25 paya ulaşmak. Yoğun olarak vejetaryen ürünlerin tüketildiği 1 milyarı aşkın nüfusu ile Hindistan, tanıtım çalışmaların karşılığının alınacağı bir ülke. ZZTK’nın açtığı bu yolda ihracatçı firmalarımızın kararlı ve doğru adımlar atarak başarılı olacaklarına inanıyorum ” şeklinde konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Zeytin Yağı, Zeytin, Ege İhracatçılar, Hitit
Yorumlar
Haber Yazılımı