Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 13:07 Bu haber 759 kez okundu
 
'Her 5 kişiden bir işsiz'
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Türkiye’de her 5 kişiden birinin işsiz olduğunu belirterek, 500 binden fazla öğretmenin, 150 binden fazla gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner hekimin de atama beklediğini söyledi.
GENEL Haberi
'Her 5 kişiden bir işsiz'

“MECLİS SÖMÜRÜNÜN YERİ OLAMAZ”

Meclis Genel Kurulunda Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine yapılan görüşmelere dün devam edildi. CHP Milletvekili Süleyman Bülbül, teklifte yer alan işsizlik ödeneği ile ilgili konuştu. Türkiye’deki işsizliğin rekor kırdığını söyleyen Bülbül, geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 18'i aştığını ve her 5 kişiden birini işsiz olduğunu söyledi.

“İŞSİZLİK FONU EMEKÇİLERE AKTARILMALI”

AYDIN- Aydın’da atanamadığı için intihar eden 24 yaşındaki Öğretmen Merve Çavdar’ı hatırlatan Bülbül, “Türkiye'de 3 milyon 749 bin kayıtlı işsiz var. Bunun yanında 500 binden fazla öğretmenin, 150 binden fazla gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerin ataması yapılmadı. Hepsi işsiz, umutları kalmamış, geleceklerini kuramıyorlar. Bu konuda getirdiğimiz bütün öneriler ise reddediliyor” dedi.

İŞVERENE İŞSİZLİK KIYAĞI

İşsizlik Fonunun amacı dışında kullanıldığı, bankalara, işverenlere aktarıldığını söyleyen Bülbül şunları söyledi:

“Bir de çalışan ancak işsizlik sigortasından yararlanamayan binlerce emekçi var, mevsimlik işçiler, tarım ve orman işçileri, kampanya işçileri işsizlik sigortasından yararlanamıyorlar. Bu emekçilerle ilgili herhangi bir kanun düzenlemesi yok ama işverene işsizlik kıyağı var. İşverenlerin çalışanları adına ödediği işsizlik sigortası payı 1 Ocaktan itibaren yüzde 2'den yüzde 1'e üç yıl süreyle düşürüldü”

“MECLİS SÖMÜRÜNÜN YERİ OLAMAZ”

CHP’li Bülbül Meclis’te çalışan danışmanların da özlük haklarının olmadığını, işsizlik fonundan yararlanamadıklarını söyledi. Ak Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun tartışma yaratan fotoğrafına atıf yapan Bülbül, “Bu iş bazı vekillerin ayaklarını masaya uzatıp ‘emir erlerim’ diye fotoğraf paylaşmalarıyla olmuyor. Meclis, emek sömürüsünün, haksızlıkların, hukuksuzlukların yeri olmamalıdır, olamaz. Bu garabet uygulamayı hep birlikte düzeltmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Süleyman Bülbül, Merve Çavdar, CHP, işsizlik
Yorumlar
Haber Yazılımı