Anadolu Basını
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
12 Nisan 2016 - Salı 14:52 Bu haber 1041 kez okundu
 
Hazine arazisini gasp edenlerin yakasına yapışıldı
Yönden “Terkler başladı;en fazla gasp edenlerden başlandı”
EKONOMİ Haberi
Hazine arazisini gasp edenlerin yakasına yapışıldı

İlgi Okulu

Didim Kaymakamı İskender Yönden’in her ay düzenlediği basınla aylık buluşma toplantısı bu ay Polis Haftası dolayısıyla İlçe Emniyet Müdürü Özgür Selçuk’un ev sahipliğinde yapıldı.

Meandros Kafe’de yapılan toplantıya Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı, İlçe Emniyet Müdürü Özgür Selçuk ve Didim Gazeteciler Cemiyeti başkanı Ergun Korkmaz ile basın mensupları katıldı.

Kaymakam Yönden toplantıda hazine arazisine yönelik yapılan işgallerle ilgili bilgilendirmelerde bulunarak “ Geçen Pazartesi gününden itibaren işgal edilen yerlerin terk çalışması başlatıldı. Ödenek geldi ve zeytinler sökülmeye başlandı. Genel anlayışımızda şu var; biz gidelim tecavüz edelim zaten bizde kalır. Şimdi soracaksınız neden bu kadar bekletiliyor? Biz devletin yasal sürecine göre hareket ediyoruz nedir bunlar önce tecavüzü edilen yeri belirle, ardından terk yazısını yaz sonra 3091 sayılı yasaya göre işlem yap.  Bu süreçler işletildi ve şu an hazine arazisinde en çok tecavüz edenlerden başladık. Devlet olarak biz bu söküm işlemlerini yapacağız ardından da bu parayı şahıstan tahsil edeceğiz” dedi.

 “İMAR PLANLARI ÇIKTIĞINDA YIKILACAK ÇOK YER OLACAK”

Kıyılardaki işgallerle ilgili de konuşan Kaymakam Yönden “Altınkum’da beton atılan yerdeki çalışmalar durduruldu. Hem mera hem de sahildeki bu yönden ortak çalışmalar var. Devredilecek yerlerle ilgili olarak mal paylaşımı komisyonu yeniden bunu görüşecek.” İfadelerini yer verirken Fevzi Paşa Mahallesindeki işgallere yönelik soruya da cevap veren Yönden “Fevzi paşa da İmar planlarından dolayı bazı yerler kaçakmış gibi görünüyor. Bu yıl bu sıkıntıların yaşanmayacağını düşünüyorum. Bazı oteller bazı yerleri kendileri yıkmak zorunda kalacak. İmar planları ortaya çıktığında sahilde yıkılacak çok şey olacak. Bu yıl sahte cennette sahilde denize girilecek. Diğer yerlerde şezlong atıp ücret alınan yerlerde de bu durum ortada kalkacak. Eskiden belediye, emniyet ve kaymakamlık karışmıyor mantığı vardı ama yaptığımız her işten sorumluyuz.” dedi.

 “BELEDİYEDEN TALEP YOK OLURSA DESTEK OLURUZ”

Altınkum’da yapımı süren 11 Katlı binanın durumuyla ilgili yöneltilen soruya yanıt veren Kaymakam Yönden “Mahkeme safahatına geldiğinden bizim söyleyecek bir şeyimiz yok. Belediye Başkanımızın mühür fekti ile ilgili bize gelen yazı gönderilmedi, gelirse ona göre destek olur ve kararımızı alırız.” dedi.

 “BİR KİŞİ FİRAR”

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ın evinin ve Meclis Üyesi Sinan Ceyhan’ın işyerinin kurşunlanması olayı sonrasında emniyetin düzenlediği operasyonla ilgili yöneltilen soruya yanı veren Yönden “Belli konulara ulaşıldı. Cumhuriyet savcılığı masasına konu gitti. Sonrasında gözaltı ve ardından tutuklamalar geldi. 1 kişi firar ve aranıyor.” dedi.

 “DENETİMLER SAYESİNDE KAÇIŞLAR AZALDI”

İlçede Jandarma ve Emniyetin yol denetimlerini sürdürmeye devam ettiğini kaydeden Kaymakam Yönden “Son olarak Pazar günü yaya halinde ilçeye girmeye çalışan 24 Suriyeli göçmen yakalandı. İşlemlerinin ardından Göç Müdürlüğü tarafından Osmaniye’deki kampa gönderildi. Şu an bu denetimler sürüyor. İlçede bulunan göçmenler evrakları kontrol edildikten sonra ve Ülkemiz vatandaşı değilse hemen kamplara götürülüyor. Bu denetimler sayesinde kaçışlar engellendi. ”dedi.

 “KAMP YAPILMAYACAK”

Didim’de göçmenlere yönelik toplama kampı yapılacağı iddialarıyla ilgili de konuşan Yönden “Didim’de düşünüldü ve şartlar olmadığından mülteciler Çeşme’ye götürülüyor. Bu bölgede Milas yada Bodrum’da bu düşünülüyor fakat çalışmalar net değil.” dedi.

 “SİVİL POLİSLER SAHİLDE GÖREVDE”

Yaz sezonun Altınkum bölgesinde Emniyetin bisikletli ve motosikletli polis uygulamasını bu yılda sürdüreceğini belirten Yönden “Sahilde ayrıca 10 kişilik sivil giyimli ekiplerde görev alacak. Bu arkadaşlar sahilde hırsızlık ve kap-kaç gibi olayları önlemede halkın arasında olacak.” dedi.

 

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, hazine arazisi, gasp
Yorumlar
Haber Yazılımı