301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 17:03 Bu haber 492 kez okundu
 
Hayatı pazar tezgahında öğreniyorlar
Aydın’ın Nazilli ilçesinde merkez Ahmet Yesevi İlkokulu öğrencileri, ‘Okulumla Sosyalleşiyorum’ projesi kapsamında, okulun hemen yanı başında kurulan ve ilçenin en büyük semt pazarı olan Perşembe pazarında tezgah açarak pazarcılığı ve hayatı yaşayarak öğrendi.
EĞİTİM Haberi
Hayatı pazar tezgahında öğreniyorlar

AYDIN- Büyüklerinden gördükleri manavlığı, simit satıcılığını, çiçek satıcılığını, kısacası hayatı öğrenmek için bir günlüğüne pazarcılık yapan öğrenciler büyük ilgi topladı. İlçenin meşhur Perşembe Pazarı’na tezgah açan öğrenciler, gerçek pazarcıların arasında büyükleri ile rekabet ederek müşteri çekme yarışına girdiler. Yaptıkları satışlara uygun giyinen yaşları 6 ile 10 arasında değişen onlarca çocuk, anne ve babalarının destekleri ile evlerinde hazırladıkları yiyecek ve içecekleri bu kez kermes yerine okullarının hemen yanı başındaki semt pazarında tezgah açarak sattı.

Çocuklar yaptıkları etkinlikle hayatı öğrenmenin yanı sıra satışlardan elde ettikleri geliri oklu aile birliğine teslim ederek kendi eğitimlerine de destek vermiş oldu. Yıllardır okulun duvarının dibinde pazarcılık yapan kadınlar da çocukların etkinliğini şaşkınlıkla izlerken bir yandan da hayatı yaşayarak öğrenmelerinden dolayı öğretmenlere teşekkür etti.

Ahmet Yesevi İlkokulu Müdürü Tayfun Özkan, ilk kez yaptıkları etkinliğin ‘okulumla sosyalleşiyorum’ projesi kapsamında olduğunu ifade ederek, “Okulumla sosyalleşiyorum projesi kapsamında öğrencilerimizle kermes ve pazaryeri etkinliği düzenledik. Amacımız, Nazilli’nin geleneksel Perşembe Pazarı’nda çocuklarımızı hayatın içinde hayatı öğretmek. Çocuklarımız, annelerinin evde ürettiği keki, böreği veya herhangi bir ürünü burada satıyorlar ve diğer gerçek pazarcılarla, yani Nazilli’deki Perşembe Pazarı’ndaki pazarcılarla beraber satıyorlar. Dolayısıyla hayatın içinde yaşıyorlar ve hayatın gerçeklerini öğreniyorlar. İlk defa böyle bir şey yaptık. Çocuklarımız gerçekten pazarcı oldu ve ürünlerini kendileri sattı. Diğer pazarcılar da bunlardan çok memnun ve çok güzel bir etkinlik oldu” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Nazilli, Öğrenciler, Pazar tezgahı, Tayfun Özkan
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Hayatı pazar tezgahında öğreniyorlar
Hayatı pazar tezgahında öğreniyorlar
Hayatı pazar tezgahında öğreniyorlar
Hayatı pazar tezgahında öğreniyorlar
Yorumlar
Haber Yazılımı