Haber Detayı
26 Ağustos 2017 - Cumartesi 18:27 Bu haber 503 kez okundu
 
Hastanenin küllerinden eğitim yuvaları doğacak
Eski hastanenin yıkımı Nazilli Belediyesi tarafından yapılıyor
EĞİTİM Haberi
Hastanenin küllerinden eğitim yuvaları doğacak

AYDIN- Nazilli’de 4 yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan eski devlet hastanesi binalarının yıkımına başlandı. Nazilli Belediyesi tarafından üstlenilen yıkım işlerinin bir ayda tamamlanması bekleniyor. İnşaatın ise 2019 yılında tamamlanmasının ardından eski hastanenin yerinde anaokulu, ilkokul ve BİLSEM olacak.

Nazilli Belediyesi, Zafer Mahallesi’nde 60 yıl önce inşa edilen ve 2013’te depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan eski devlet hastanesi binalarının yıkımına başladı. Hastanenin, Yeşil Mahalle’de yapılan 400 yataklı yeni yerine taşınmasından sonra 4 yıldır boş kalan ve kullanılmamaktan dolayı viraneye dönmüş eski binalarının yıkımına başlanması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Cihan Koçyiğit, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sunay Güler, Zafer Mahallesi Muhtarı Mustafa Certel, Nazilli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir ve mahalle sakinleri katıldı.

Anaokulu, İlkokul ve BİLSEM gelecek

Yıkım işlemlerinin başlamasından önce bir açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Cihan Koçyiğit, “Burada öncelikle ilçemizde hiç olmayan, üstün zekalı öğrencilerin yurt dışına kaçmalarını önlemek amacıyla bilim-sanat merkezi açacağız. Bu, Nazilli'de hiç olmayan bir kurum. Üstün zekalı öğrencilerimiz şuan Aydın'da BİLSEM'e gidiyorlar. Bizde burada Kaymakamımızın ve il milli eğitim müdürümüzün destekleri ile 16 derslikli bir BİLSEM kuruyoruz. Bu kurum için bahçeye ihtiyaç yok. 1000 metrekare otopark ve 5 veya 8 derslikli bir anaokulu için de 2 bin metrekare alana ihtiyacımız var. Okul, 8 derslikli olursa, sabahçı - öğlenci olarak 16 şube olur. Bu da yaklaşık beş yüz - altı yüz öğrencimize anaokulu imkanı sunduğumuz manasına gelir. Geriye kalan bir 10 bin metrekare alana da 32 derslikli bir ilkokul yapacağız. Temel atmak için 2018'e program yapıyoruz. İnşaatı 2019'a yetiştirmeye çalışacağız. İnşaat tamamlandığında Fatih İlkokulu’nu buraya taşıyacağız. Fatih Ortaokulu da bu sayede geniş bir alana, dolayısıyla da resim atölyesi, müzik atölyesi, Fen Laboratuarı gibi arzu ettiğimiz, nitelikli bir çalışma ortamına kavuşmuş olacak” dedi.

“Mahalle, devletimiz sayesinde bir fuhuş ve uyuşturucu yuvasından kurtuluyor”

2013 yılında boşaltılan ve şu an yıkımı gerçekleştirilen eski hastanenin 2000-2002 yılları arasında müdürlüğünü yaptığını ifade eden an Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, hastanenin boşaltıldıktan sonra fuhuş ve uyuşturucu kullananların mekânı haline gelmesinden dolayı mahallede yaşayan vatandaşların sürekli kendilerine şikayete geldiklerini ifade etti. Hastanenin ek binasının tamamlanma sürecinin hastane müdürlüğü döneminde kendisine, yıkılmasının da yine bu kez Belediye Başkanı olarak yine kendisine nasip olduğunu ifade eden Başkan Alıcık, “Vatandaşlarımız bu alandan çok rahatsız. Burası tam bir fuhuş ve uyuşturucu madde kullananların yatağı olmuş. Bu çevrede yaşayan vatandaşların hepsi mağdur oldu. Burada amacımız okul gibi güzel bir şeyler yapılsın ve öncellikli olarak vatandaşlarımız huzurlu olsun. Burası yıllarca hastane olarak Nazilli’ye hizmet verdi. Devletimiz burayla ilgili incelemeleri yaptı ve depreme dayanıksız raporu bulunduğu için kullanımına izin vermedi. Buna saygı duyulmalı ve yeni yapılacak bir şeylere vesile olmalıyız. Ben Nazilli’de büyük bir meydanın olmasını istiyorum. Baktığımızda bu hastane eğer depreme dayanıksızsa, benim hayalini kurduğum meydan projesi içerisinde yer alan 5 Eylül Okulu binasının ve diğerlerinin de öyle olduğunu düşünüyorum. Girişimler yaparak tüm eski binalarda bulunan okulların buraya taşınmasını öneriyoruz. Battı-çıktıları olan, şehrin görünümüne estetik katacak bir alan oluşturabiliriz. Ancak ilk mevzuumuz bu ucube binaların ortadan kaldırılmasıdır. İlçemiz için en yararlı olabilecekler için çalışmalarımızı yapmalıyız. Hepimiz taşın altına elimizi koymalı, şehrimize yarar sağlayacak tüm projeleri takip etmeli ve gerçekleştirmeliyiz. Devletimizin burada en güzel hizmeti sunacağına eminim” dedi.

Eğitim yuvası olarak yeniden yapılacak

Eski hastanenin Sağlık Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na devrinin yapıldığını söyleyen Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, yıkımın ardından alana okul yapılacağını kaydetti. Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, “Mahallelinin çok şikayet ettiği, boş duran eski devlet hastanemizin yıkımına başladık. Uzun süren bir süreç içerisinde prosedürler tamamlandı. Bu yıkımdan sonraki yapım işleri de umarım bize nasip olur. Burası ile yeni devlet hastanesi yanındaki Gazi Mustafa Kemalpaşa İlkokulu’nu takas yöntemi ile değiştik. Orası hastane hizmetleri ile ilgili kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı'na, burası da eğitim ile ilgili kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. Burada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Milletvekili Abdurrahman Öz'e, Valimize, büyük katkıda bulunan Belediye Başkanımıza ve Milli Eğitim camiasında bize yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu noktaya çok zor gelindi. Bugün itibariyle de deprem yönetmeliği çerçevesinde uygunsuz olan binaları yıkarak, bu araziyi önce boşaltacağız. Önümüzdeki 1 - 2 yıl içerisinde buraya yeni bir eğitim kurumu yapmayı planlıyoruz. Bu bölgede okula olan ihtiyacımızın da farkındayız. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle yapılan görüşmelerde bir veya birden fazla eğitim kurumunun buraya yapılmasını planlıyoruz. Belediye tarafından yapılacak olan bu yıkımdaki katkılarından dolayı Belediye Başkanımıza da teşekkür ederim. Kazasız, belasız bir şekilde umarım bu yıkımı bir aylık sürede bitiririz” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin katılımıyla, verilen talimatın ardından eski devlet hastanesi görüntüleme merkezinin yıkımı ile bir ay sürecek olan yıkım çalışmalarına başlandı.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Nazilli, Eski hastane yıkımı, Haluk Alıcık, İbrahim Küçük
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Hastanenin küllerinden eğitim yuvaları doğacak
Hastanenin küllerinden eğitim yuvaları doğacak
Hastanenin küllerinden eğitim yuvaları doğacak
Hastanenin küllerinden eğitim yuvaları doğacak
Hastanenin küllerinden eğitim yuvaları doğacak
Yorumlar
Haber Yazılımı