Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
07 Ocak 2015 - Çarşamba 11:10 Bu haber 830 kez okundu
 
Gün hesap sorma günü
Davutoğlu, 4 eski bakanla ilgili süreçte vicdan ve adaletin temsilcisi olduklarını kanıtladıklarını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Gün hesap sorma günü

AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu:
Bir sene önceyi göz önüne getirin. Geçen sene o vakitlerde biz TBMM’de çalışırken birileri de 19 Ocak’ta yapacakları MİT TIR’larına yönelik operasyonların çalışması içindeydi. Şimdi bunların hepsi ortaya çıktı. Evet, gün hesap verme günüdür. Herkes bilsin biz hesap sorma makamındayız.

HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

İç ve dış işbirlikçileriyle hedefleri, siyasi istikrarsızlık, ekonomik kriz ve Türkiye’yi yalnızlaştırmak. Bu hedeflere ulaşamadılar. Ulaşamayacaklar.

DEMOKRATİK İSTİKRAR

12 yıldır en büyük başarımız, demokratik istikrardı. Dokuz kez milletin önüne gittik ve her seferinde daha büyük bir destekle milletimiz bize teveccüh gösterdi. Baktılar ki 12 yıl içinde bir başarı hikayesi var. Millete hizmet eden bir kadroyu, karanlık odakların hesapları ile devre dışına itmek istediler. 

MİLLET DERSLERİNİ VERDİ

Hiçbir telaşa, paniğe kapılmadan Allah’a ve millete sığındık. 30 Mart’ta, 10 Ağustos'ta milletimiz bu oyunu bozdu, milli iradeye sahip çıkmak için sandığa gitti ve dersini verdi. Siyaset, mühendislikle olmaz. Evet bu oyunları bozduk biz. Komisyon kararı ne olmuş olsaydı dahi, 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarımızın hukuka aykırı sorguya çağrılması, Gezi, 17-25 Aralık provokasyonları hiç şek ve şüpheniz olmasın ki bir darbe süreciydi. Biz de bu sürecin karşısında dimdik durduk.

TARİH ÖNÜNDE MAHKUMLAR

Hiç şek ve şüphe olmasın ki bu darbe teşebbüsü akim kalmıştır ve darbe teşebbüsünü yapanlar bugün tarih önünde de millet önünde de hem mahcup hem mahkumdurlar. Paralel çete bu hesaplar içine girmişken tek başına değildi. AK parti istikrarı savunurken, CHP ve MHP bu paralel çeteyle seçimlere koalisyonla girdiler.

MÜDAHALEMİZ OLMADI

Çalışma süresince Komisyon’a herhangi bir müdahalede bulunmadık. Soruşturma Komisyonu hukuki bir süreçtir. Konuyu objektif bir şekilde ele alıp vicdanlarıyla karar verdiler. İddialar ortaya atıldıktan sonra bakanlar görevi bıraktı. Bu süreçte komisyona müdahalede ve telkinde bulunmadık. Soruşturma komisyonunu biz kurduk. 

İHSASI REYDE BULUNDULAR

Buna karşın CHP ve MHP’li vekiller hergün ihsası reyde bulundu. Bu bir suçtur. Yüce Meclis kararını verecektir. AK Parti olarak atılması gereken tüm adımları attık. Bu süreçte Komisyon kendi kararını alırken ve baskı altına alınmamışken, AK Parti kadrolarını yönlendirme çabası var. AK Parti vicdan ve adaletin ta kendisidir. Neyi ne zaman yapacağımıza, hangi tedbiri alacağımıza biz karar veririz. Kimsenin tilki hesaplarıyla yönümüzü değiştirmeyiz.

Namerdin köprüsünden hiç geçmedik

Davutoğlu, CHP, MHP ve diğer muhalefet partileri ile kamuoyunu yönlendirme çabası içinde olanların halktan yana görünerek, güya yolsuzluklara karşı mücadele görüntüsü altında, yeni bir milli irade gasbına yönelmeye çalıştıklarını söyledi. Yasaklara, yolsuzluğa ve yoksulluğa karşı yola çıktıklarını belirten Davutoğlu, “Bu mücadeleyi kararlı bir şekilde yürüttük. Dördüncü Murad’a atfedilen bir söz vardır, ‘Geçme namert köprüsünden ko götürsün su seni, yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni.’ Sureti halktan görünerek, tilki hesabı içinde, küçük hesaplarla, AK Parti kadroları üzerinde yönlendirmede bulunmak isteyenler bilsin ki namerdin köprüsünden hiç geçmedik. Aslanlara karşı mücadele ettik. Ama tilkilerin gölgesine hiç sığınmadık. AK Parti’nin lekelenmesine kesinlikle izin vermeyiz. AK Parti, siyasette vicdanın, adaletin ta kendisidir, reformun ve yolsuzluklarla mücadelenin de ta kendisidir. Neyi, ne zaman yapacağımıza biz karar veririz. Hiç kimsenin küçük tilki hesaplarıyla yönümüzü, istikametimizi değiştirmeyiz” dedi.

Daha çok beklerler

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’de ekonomik kriz çıkarmak isteyenlerin, “kara haber tellallığı” yaptıklarını belirterek, “Ne haberler çıkardılar geçen sene. 17-25 Aralık olaylarından sonra, 19 Ocak’tan sonra ne haberler çıkardılar. ‘Ekonomik kriz kapıda. Her an Türkiye krize girebilir’ dediler. Kara haber tellallığı yaptılar. Paralel çete, onun uluslararası teşvikçileri ve yurtiçindeki işbirlikçileri... Birçok ülkeden daha performanslı bir bütçe çıkardık. İki haberle ekonomimizin sağlamlığı konusunda şok yaşadılar. Enflasyon yüzde 0,44 düştü ve iniş trendi devam edecek. Borsa son iki yılın rekorunu kırdı. Beklediklerinin aksine ithalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 70’lere geldi. Çünkü bu ekonominin gücü kaynağı AK Parti kadrolarının siyasetidir. Bahçeli kendi dönemini hatırlasın, biz de krize giden hortumları hatırlatırız. Bu ekonomi ak bir siyasetin elinde başarıya ulaşmıştır. Ekonominin bozulmasını bekleyenler daha çok beklerler” dedi.

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Gün, hesap sorma, günü
Yorumlar
Haber Yazılımı