Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 18:55 Bu haber 6062 kez okundu
 
Güldüren iddia!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, seçmen listelerine bakıldığında, seçmenlerin soy isminden AKP’ye oy verenlerin belli olduğunu öne sürerek, AKP’yi oy verenlerin bu yolla seçmen listelerinden düşürüldüğünü öne sürdü. Bir seçmenin soy isminde hangi partiye oy verdiğinin nasıl belli olduğu merak edilirken, iddia komik bulundu.
SİYASET Haberi
Güldüren iddia!

AYDIN- AKP’nin Büyükçekmece adayı ve Ekrem İmamoğlu’na mazbata verilmediği için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı gözüken Mevlüt Uysal, yerel seçim sürecine ilişkin açıklama yaptı. “AKP’ye oy vereceği belli olan kişilerin seçmen listesinden düşürüldüğü” iddiasında bulunan Uysal, Büyükçekmece seçimlerinin iptal edileceğini düşündüğünü söyledi. Uysal, “Soy ismi tarandığı zaman AKP’ye oy verenler olduğu kolayca tespit edilebilecek kişiler olduğunu görüyoruz’’ ifadeleriyle seçimlere operasyon çekildiğini iddia etti.

Uysal’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“351 seçmenden toplan 11 bin 954 seçmen düşürülmüş. Bunların içerisinde ölüm, yurdışına çıkanlar, askere gidenler bir de hiçbir yerde seçmen olamayanlar var. 14 bin 160 seçmenin yeni kaydı yapılmış.

Toplamda 27 bine yakın seçmen hareketi olmuş. 11 bin 954 seçmen içerisinden, yani Büyükçekmece seçmenlerinden düşenlerin içerisinden çoğunun hiçbir yerde seçmen kaydı yok. Bu oy kullanma hakkı elinden alınmış.

Nasıl olmuş da bu seçmenler seçmen kaydında yok. Seçmen kayıtları üzerindeki değişiklikler organize bir ekip olarak yapılmıştır. Kurumların verileri kullanmadan yapılması mümkün değil. 26 bin seçmenin hareketliliğini bir kişinin yapması mümkün değil.

Birkaç yol var; Bina olmayan yerlerde, boş arsalarda, bina var gibi gösterilerek seçmen oluşturulmuş. İşyeri kaydı olan yerler konut gibi gösterilmiş. Mal sahiplerinin haberi olmadan sahte seçmen kaydı yapılmış. Ya da boş binanın üzerinde ilave iki kat varmış gibi seçmen yazılabilecek adresler oluşturulmuş.

Seçmen listeleri askıya çıktığı zaman, AK Parti üyelerimizin seçmen listesinde yer almadığını gördüğümüz zaman, inşaatlarda, boş arazilerde 736 seçmen olduğunu gördük ve itiraz ettik. Aynı seçmenlere CHP de itiraz etti. Bunların 711’inin kaydı donduruldu. Ancak bu sırada gördük ki 830 kayıt daha yapılmış.

Buna rağmen YSK itirazımızı reddetti. Ret sebebi kolluk kuvvetleri tarafından yerine gidilip tespit yapılamaması. Ancak bu kadar çok seçmen hareketi olan yerde, bu kontrol yapılması mümkün olmuyor. Seçim kurulu şunu söyledi: Burada ciddi bir yolsuzluk yapılmış. Nüfus Müdürlüğü’nden bir bilgisayardan yapılmış.

Belediyeden eleman istenmiş Mehmet Özgür Samanlı diye bir kişi işlem yapmış. 18 Ocak’ta bu şahıs tutuklandı. Sahte adres kayıtlarını hep aynı kişi yapmış.

AK Parti’ye oy vereceği belli olan kişiler seçmen listesinden düşürülmüş. Büyükçekmece’de 24 Haziran’dan bu yana seçmen artışı yüzde 3.

Bunu yapanlar belediyeyle iş yapanlar. Planlama, imar bölümünde çalışan bir ekip. Sandık kurulu başkanlarının Büyükçekmece’de 519 sandıkta 1038 görevli olması gerekiyor. Bunlardan 285 görevli bizzat mülki idare amiri tarafından verilen listeyle değil, dışardan atanmıştır. Bunların arasında başka ilçelerden, İstanbul dışından, memur olmayanlar vardır. Bu da seçimlerin iflahını gerektirecek bir konudur.

Seçimlerin bu şaibeden kurtulması adına öncelikle Büyükçekmece seçimlerinin iptal edileceğini düşünüyorum.”

Konuşma videosuna alttaki linkten ulaşabilirsiniz

Kaynak: () - Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, AK Parti, Mevlüt Uysal, Seçmen, seçmen iddiası
Haber Videosu
Video bulunamadı.
Yorumlar
Haber Yazılımı