Haber Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 14:39 Bu haber 417 kez okundu
 
Gökbel’de çalışmalar devam ediyor
Çine ve Koçarlı Bağarası Ovaları’nda 210 bin 690 dekar zirai arazi suya kavuşacak
GÜNCEL Haberi
Gökbel’de çalışmalar devam ediyor

AYDIN- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Aydın’da inşa edilen Gökbel Barajı inşaatında çalışmaların hızla devam ettiği bildirildi.

Projenin tamamlanmasıyla Çine ve Koçarlı Bağarası Ovaları’nda 210 bin 690 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacağı belirtildi.

DSİ’den edinilen bilgiye göre, Aydın’ın Çine ilçesinin 9 km güneyinde Çine Çayı üzerinde inşa edilen Gökbel Barajı, temelden 62,5 metre yüksekliğinde inşa ediliyor. 13 milyon metreküp depolama hacmine sahip olan barajda fiziki gerçekleşme oranı yüzde 70’e ulaştı. Çalışmaların hızla devam ettiği baraj inşaatında su alma yapısı, dolusavak ve dolusavak kapaklarının montajının ardından su tutulmaya başlanacak.

Çine Adnan Menderes Barajı ile entegre olacak bu barajın devreye girmesi ile birlikte Çine Ovası’nda 64 bin 650 dekar ve Koçarlı Bağarası Ovası’nda 146 bin 40 dekar olmak üzere toplam 210 bin 690 dekar arazi modern borulu sistem ve cazibe ile sulanacak.

Milli Ekonomiye Yılda 249 Milyon TL Katkı

Gökbel Barajı’nı 2018 yılsonunda hizmete almayı hedeflediklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, “Baraj ile yöredeki münbit araziler daha verimli hale gelirken, tarımsal üretim de artacak. Ayrıca milli ekonomiye yılda 249 milyon TL fayda ve 7 bin kişiye de istihdam alanı sağlanacak” dediği kaydedildi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Çine, Gökbel Barajı, DSİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gökbel’de çalışmalar devam ediyor
Gökbel’de çalışmalar devam ediyor
Yorumlar
Haber Yazılımı