Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
JESDER
Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 18:54 Bu haber 2077 kez okundu
 
Gıdalarla aramızdaki köprü: etiket
Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite Danışma Merkezi tarafından Efeler Belediyesi personeline 'Etiket Okuma Alışkanlığı Eğitimi' verildi.
SAĞLIK Haberi
Gıdalarla aramızdaki köprü: etiket

AYDIN- Efeler Belediyesi ve Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite Dayanışma Merkezi iş birliği ile belediye personeline gıda paketlerinin üzerindeki etiketleri okuma alışkanlığı kazandırmak için eğitim düzenlendi. Belediye meclis salonunda düzenlenen eğitimde Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi'nden Gıda Mühendisi Bülent Adak, etiketler konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Gıda maddelerinin etiketlerinde birçok bilginin bulunduğunu kaydeden Gıda Mühendisi Bülent Adak, "Etiketlerde gıdanın adı, bileşenlerinin listesi, net miktarı, özel muhafaza koşulları, menşe ülke, tavsiye edilen tüketim tarihi veya son tüketim tarihi başta olmak üzere birçok detay bilgi bulunmaktadır. Etiket, satın alma sırasında söz konusu bilgilerin tüketiciye anlaşılır ve pratik bir biçimde besinin üzerinde verilmesini sağlayan ambalaj üzerinde yer alan ve ürünü tanımlayan, değişik biçimde basılabilen çeşitli bilgilerdir. Ürünün kimlik kartı olan etiket, ürün ve tüketici arasında bir köprüdür" dedi.

Bilinçli bir tüketicinin ambalajlı ve etiketli gıda maddelerini satın alması gerektiğini kaydeden Adak, "Gıda ürünlerini satın alırken mutlaka etiketini okumalıyız. Başlıca etikette bulunması gereken bilgileri içermeyen ürünleri satın almamalıyız. Normal görüntüsünü kaybetmiş vakumları bozulmuş ambalajlardan uzak durmalıyız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Etiket eğitimi, Bülent Adak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gıdalarla aramızdaki köprü: etiket
Gıdalarla aramızdaki köprü: etiket
Yorumlar
Haber Yazılımı