Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 09:35 Bu haber 817 kez okundu
 
Gezgin arıcılar sorun yaşıyor
Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’nde kışladıktan sonra yola çıkan gezgin arıcılar, Kızılırmak Havzası yer alan Osmancık'ta arıları dinlenmeye aldı.
EKONOMİ Haberi
Gezgin arıcılar sorun yaşıyor

AYDIN -Aydın Bölgesi arının kış dinlemesine uygun olduğunu belirten Ordulu gezgin arıcı Yunus Kuran, gezgin arıcıların ilk durağımız Menderes Havzası, Aydın ve yöresi olduğunu, ikinci durağın Kızılırmak Havzası ve son olarak da Erzurum yöresi yaylalarda son bulduğunu ifade etti.

Yıl boyunca 3 ayrı yerde konakladıklarını belirten Kuran, ”Arıların ilk bakımlarını Aydın’da yaparken ana üretimin de yapıldığı gibi arı bölmeleri yapılır ve biraz da arı güçlendirilir. İkinci etapta arı yıpranmaması için fazla yol yapılmadan Orta Anadolu Kızılırmak Havzası’nda arı güçlendiği gibi dinlenir ve bal yapmaya başlar. Daha sonra asıl arının bal yapması için Erzurum ve yöresinde yaylara çıkılır ve burada asıl bal sağımları yapılır. Biz gezginci arıcılar olarak en büyük sorunumuz ulaşım sorunudur. Nakliyeler çok maliyetli ve bütçemizi zorluyor. Bir kırkayak kamyon ya da TIR Dorse ile Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’nden Çorum’un Osmancık İlçesi’ne kadarki nakliye 4 bin 500 TL’ye mal oluyor. Arı nerede, biz oradayız. Yerleşik bir yaşantımız yok. Bir kırsal alanda konaklamada risk taşıdığı gibi bize ayrıca maliyet yazmaktadır Sigorta yaptırıyoruz, ancak maliyetler yüksek olunca sigorta birimlerini ödemede aksaklıklar yaşanıyor. İşleri çevirmek için bankalardan kredi çekiyoruz. Bal üretimi her mevsim olmadığından banka ödeme taksitlerinde aksamalar yaşanınca da icralar ile karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Bal fiyatlarında yaşanan istikrarsızlıklardan arıcıların olumsuz etkilendiğini savunan Kuran, gezginci arıcılar olarak nakliye esnasında zayiatlar yaşandığını ifade ederek, bazı hasarları kendi imkanları ile gidermeye çalışırken kovanlardaki çatlak ve kırılmalar olması halinde marangozlara tamire götürdüklerini belirtti.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Sultanhisar, Arıcı, Gezgin arıcılar, Yunus Kuran
Yorumlar
Haber Yazılımı