Enarya 15 gün yayınlanacak
Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 15:12 Bu haber 973 kez okundu
 
Gaziler Günü Didim’de de kutlandı
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Gazilik unvanı verilmesi sebebiyle her yıl 19 Eylül’de kutlanan Gaziler Günü nedeniyle Didim’de çelenk sunma töreni düzenlendi.
GÜNCEL Haberi
Gaziler Günü Didim’de de kutlandı

AYDIN - Didim Kent Meydanı’nda yapılan çelenk sunma törenine Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Didim Temsilcisi İlker Türkkol, kamu kurum amirleri, siyasi parti ilçe temsilcileri, oda başkan ve yöneticileri, Didimli gaziler ile öğrenciler katıldı.

Törenler çelenk koyma töreniyle başladı. İlçe Protokolü, Didim Muharip Gaziler Derneği ile THK Didim Şubesi Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Didim Temsilcisi İlker Türkkol, “19 Eylül Gaziler Günü, bilindiği gibi muharip gazi harbe katılıp harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül Günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşa’ya l9 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallik rütbesi verilmiştir. İşte bu mücadele sonunda, hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak dün olduğu gibi bugün de düşmanlar gerek içten, gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamak, bağımsızlığımızı yok etmek istemektedirler. Dış düşmanlara ve onların içteki iş birlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş gazi olmuştur” dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Didim, Gaziler Günü, A.Deniz Atabay, Mehmet Türköz, Çetin Gülseven
Yorumlar
Haber Yazılımı