301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Haziran 2018 - Perşembe 13:31 Bu haber 1229 kez okundu
 
Ferhat Tunç, gazetemize konuştu
HDP Aydın Milletvekili Adayı Ferhat Tunç, ülke sorunları ve HDP’den adaylığıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.
SİYASET Haberi
Ferhat Tunç, gazetemize konuştu

AYDIN- Biz sorduk, Ferhat Tunç yanıtladı.

AKP Alevi sorununu çözebilir mi?

AKP Alevi sorununu çözemeyeceği gibi, olsa olsa derinleştirir. Hem şimdiye kadar sergilediği performans, hem de temsil ettiği zihniyet bunu doğruluyor. Cemevinin statüsünü 16 yıldan sonra, en çok sıkıştığı dönemde gündeme getirmesi de bunu gösteriyor. Daha güncel değinmek gerekirse de, AKP artık ülkenin hiçbir temel sorununu çözecek iradede ve enerjide değil.

Çözerse HDP neden ve nasıl çözer?

HDP ülkenin temel sorunlarını, diğer hiçbir partide olmayan irade ve bilinçle çözebilecek parti. Alevi sorunu da bunlardan biri. Partide pek çok kesim kendisini nasıl ifade ediyorsa, HDP'nin çözüm reçetesi tam da böyle bir şey. Sorunu birlikte çözmek. Demokratik taleplere karşılık olmak. Fiili olarak Alevilerin talebini karşılamak kadar, HDP'nin zihniyetinin güçlü olduğu bir yerde böyle sorunlara yenileri eklenmez zaten.

HDP’nin her inancı ve kimliği kucakladığı için mi adaysınız?

HDP onurlu, özgür, eşit, adaletle yönetilen bir ülke için en doğru reçeteyi yazdı. Kucaklamaktan ziyade, her inanç ve kimliğin kendini ifade edebilme olanakları için HDP'deyim.

Adaylık teklifi başka hangi partiden gelseydi HDP’nin dışında seçerdiniz?

Ben HDP'nin kuruluş sürecinde de yer aldım. Yani sadece adaylık için HDP'de bulunmuyorum. Programını, paradigmasını, coşkusunu, varlığını önemsiyorum ve sahipleniyorum. Başka hiçbir parti de bu denli halkla iç içe geçmiş ve başından beri tutarlı siyaset yürütmüş değil. Dolayısıyla HDP dışında bir seçimim olmazdı.

Alevi toplumunun sorununu eşitlerin ilkesi çözer dersem bunu HDP’nin siyasi duruş ve eşitlerin ilkesine göre yorumlarımsınız?

Hepimize lazım olan şey demokrasi. Dolayısıyla gerçek, radikal bir demokrasiyle çözemeyeceğimiz sorun yok. Hiçbir sebeple kimseyi birbirinden üstün görmeyen HDP, demokratik geleneğiyle Alevilerin sorununu çözebilecek tek partidir.

AKP’nin Alevilere, sorunu çözme yerine sorunu büyütüp inkâr ve imha dışında, ırkçılık ve inkârcılığı benimsedi dersem siz ne ilave etmek istersiniz?

AKP 2002'de demokrat bir görünümle iktidara geldi ve toplumun kendisine duyduğu güveni her an biraz daha kırdı. Azınlıkların, farklı inanç ve toplumların sorunlarını çözme iddiasına sahip çıkmayı bırakın, tam da dediğiniz gibi imhaya, inkara yöneldi. Bunu hem politikalarıyla yaptı, hem de yarattığı zihniyetin tezahürü olarak yaptı. Kendi kültüründen olmayan herkesin karşısında konumlandı ve bu durum ülkedeki toplumsal barışı da engelledi.

AKP siyaseti sadece Diyanetin belirlediği ve gelenekçi ve ırkçı devlet yapısının belirlediği her şeyi yaptı dersem, nasıl bir cevapla karşılarsınız? İlave edeceğiniz bir söyleminiz olur mu?

Diyanet'in varlığı bile sorunu besliyor, büyütüyor. Tüm inançlara aynı mesafeden bir inanç kurumu olmadı Diyanet. Aksine, başka inançları dışlayan, hedef alan bir yerden kendisini yaşattı. AKP de Diyanet'in zaten çağdışı olan yapısını, politikasına malzeme etti. Ya bütün inançlar senin için aynı yerde olacak, ya da sen olmayacaksın.

AKP’nin Alevi açılımını hatırlayın! Alevi kurumları 5 temel ortak şeyde birleştiler. Sunum olarak da teslim ettiler. Bunun üzerine altı çalış tay daha yapıldı. Bu çalış taya Alevi katliamlarının sanıklarını, ilahiyatçılarını ve hocalarını çağırarak olayı deforme etme ye çalıştılar. Soru şu; AKP’nin kuruluş geleneğinde Alevi sorunu ve inancını çözme anlayışı var mıdır? Yoksa son zamanlarda Cumhurbaşkanının Cem evlerini yasal statüye alacağız demesini yeterli bulup, durumu siyaseten açıklarımsınız?

2018 yılındayız. Yani AKP'nin 16 yıldır bu ülkede iktidar olduğu, hem de diğer hükümetleri de aşacak düzeyde bir güç kurduğu malum. 16 yıllık performansı Alevilerin sorunlarını çözecek değil, Alevileri hedef yapacak, onların kazanımlarını da ortadan kaldıracak bir performans. Cemevi meselesini Aleviler senelerdir gündeme getiriyordu. AKP buna kulak kabartmak yerine, cemeviyle alay eden, cümbüşevi diyebilen bir yerden meseleye yaklaştı. Bu bir zihniyetin ipucuydu. Peki neden cemevini gündeme getirdi? Çünkü Alevilerin Türkiye siyasetinde belirleyici olduğunun farkında ve kendisinin de ilk kez kaybetmeye bu kadar yaklaştığının farkında. Bir korkunun, sıkışmışlığın sinyali yani.

HDP Alevileri kucaklıyor mu? Kucaklıyorsa; kültürlü, kimlikli ve çoğulcu yapıya benimseyen bu yapıyı sosyal bir ortamda birbirleriyle eşit ve özgür bir şekilde yaşaya bilir bir hale getire bilir mi?

HDP en başta politikasında, programında Alevileri temsil edecek niteliğini göstermiştir. En cesur söylemleri de, en samimi söylem ve pratikleri de HDP'de gördü Aleviler. Son olarak aday belirleme sürecinde de pek çok Alevi kendisini HDP'de görebildi. HDP'nin muhalefetteki varlığı bile Alevilere güvence, şans veriyor. HDP'nin yönetimde olduğu bir Türkiye'de, yönetimde Aleviler olacak demektir. HDP'nin yönettiği Türkiye'de, yönetimde bütün farklılıkların, inançların olacağını söylemek mümkün.

HDP’yi her inancın ve toplumun gelip çalışma yapabilir bir parti olarak gördüğünüzden mi adaysınız?

Gerçekten de öyle. Afrikalı biri de, Laz biri de, Kürt de, Alevi de; küçük esnaf da, işçi de, kadın da kendini bir dirhem bile eksik veya fazla bulmadan HDP'de yer alabiliyor. Bu, arzuladığımız, aslında herkesin beklediği bir ülkenin de fotoğrafı. HDP, kurmak istediği dünyayı kendi içinde yaşıyor ve bu pırıl pırıl gerçeği tüm ülkeye yaymak istiyor.

Alevi sorunu Cem evinin tanınmasıyla ilgili bir sorun mudur?

Bir devlet, ülkedeki tüm inançların merkezlerinin, ibadet koşullarının özgürlüğünü, adaletini sağlamalı. Cemevine yasal statü de bu çerçevede ele alınmalı. Devletin görevi buraya kadardır. Aleviler bir imtiyaz beklemiyor. Ancak hiçbir inanca imtiyaz tanınmasını da istemiyor. Devletin laik ve tüm inançlara eşit mesafede olmasını istiyoruz. Devletin tarafsızlığını bozan Diyanet'in lağvedilmesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması da gerekiyor.

Aleviler dergâhlarına ve ulularına yasal statü verilmesini ve bu söylemi nasıl karşılıyorsunuz? Nasıl bir cevap verebilirsiniz?

Alevilere baskıların arttığı, hedef göstermelerin arttığı bir dönemde ve AKP gibi bir zihniyetten beklenti içine girmek bizi ilerletmez. AİHM'in cemevlerinin ibadethane olduğuna dair raporunu tanımayan da AKP'nin kendisidir.

24 Haziranı Alevilerin bir araya gelip birlikte mücadele ederek, Eşitlerin ilişkisinde bulunulması gereken yer HDP’dir diyor ve mücadeleyi HDP de vermeliyiz diyor musunuz?

Sadece Aleviler için değil, herkes için HDP tek alternatif oldu. Aslında hep böyleydi ama bunun bu kadar net göründüğü fotoğraf seçimler vesilesiyle açığa çıktı. Sağ ittifaklara karşı Alevilerin tek adresi HDP'dir.

HDP barajı aşmalı, tüm sonuçlar bununla ilişkilidir diyorsanız çağrınız nasıl olacaktır?

Faşizm ya en güçlü dönemine girecek ya da yok olmaya başlayacak. Buradaki kritik parti HDP'dir. HDP barajı geçtiğinde faşizmin gücü ciddi oranda sarsılıyor, geçemediğinde ise diğer muhalefetin de bir rolü kalmamış oluyor. Bu yüzden HDP'li seçmenin hiçbir gerekçeye sığınmadan mutlaka oyunu kullanması gerekiyor. Diğer partilerden seçmenlerimizi de bu özel dönemi gözeterek HDP'de buluşmaya çağırıyorum. Tarihi bir görev bekliyor hepimizi.

AKP'nin oy çaldığına, aslında her şeyi çaldığına neredeyse AKP seçmeni de itiraz edemez duruma geldi. Dolayısıyla sadece kendi oyumuzu kullanmak gibi bir sorumlulukla yetinmemeliyiz. Başkalarını ikna etme gibi bir sorumluluk da açığa çıkıyor. Oylarımız çalınsa bile aleyhimize sonuç yaratmayacak kadar güçlü destek vermeliyiz. Ayrıca oylarımızın çalınacağı fikrine de çok alışmamalı, sandıklara mutlaka sahip çıkmalıyız.

HDP ile dağ siyasetinin, eşitlerin ilişkisine birlikte çözüm olacağı düşüncesinde mi yoksa siyasal çözüm tarafı olarak HDP’nin bu sorunu Türkiye’nin partisi olarak çözmelidir mi diyorsunuz?

HDP tüm halkların partisi olduğunu ispatlamıştır. Gerek içinde yer alan farklılıklarıyla, gerekse söylem ve pratiğiyle tamamen halkların eşit temsiliyetine uygun bir parti olduğunu göstermiştir. Kürt sorunu da demokratik çözüm yöntemleriyle ortadan kalkabilir. Başka sorunlara enerjimizin kalmasının yegane yolu da bu ülkede kanın durmasıdır.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, HDP, Ferhat Tunç,
Yorumlar
Haber Yazılımı