Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 15:35 Bu haber 2013 kez okundu
 
Evinin bodrumunda solucan gübresi üretiyor
250 bin solucanla başladı, 6 ayda solucan sayısı 8’e katlandı
GENEL Haberi
Evinin bodrumunda solucan gübresi üretiyor

AYDIN- Sökeli genç girişimci evinin bodrum katında 250 bin solucanla başladığı gübre üretiminde, kısa sürede 2 milyon solucan rakamına ulaştı. Girişimci Özgür Özsümer, 6 ay gibi kısa sürede solucan dışkısından elde ettiği organik gübreyi, çevredeki çiftçilere satmaya başladı.

Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan genç girişimci Özgür Özsümer, yaklaşık 7 ay kadar önce Kaliforniya solucanın dışkısıyla organik gübre üretmeye karar verdi. Evlerinin bodrum katında oluşturduğu üretim alanında 250 bin Kaliforniya solucanı ile başladı. 6 aylık zaman zarfında solucan sayısını 8’e katlayan Özsürmer’in doğal olarak gübre üretimi de arttı. İlk üretiminden numuneleri bölge çiftçilerine dağıtan Özgür Özsümer, üretimde faydasını gören çiftçilerden sipariş almaya başladı.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarını ve solucandan gübre üretimini televizyondan gördüğünü belirten Özgür Özsümer, konuyla ilgili yaptığı araştırmaların ardından gübre üretimi işine girmeye karar verdiğini söyledi. Solucan gübresi üretiminin Amerika’da yüz yılı aşkın zamandır yapıldığını, hatta bazı eyaletlerde kimyasal gübre kullanımının yasak olduğunu belirten Özsümer, "Bodrum katında üretime başladık, Ağaçlı köyünde bir de çiftlik kurduk. Gübrenin analizlerini yaptırdık, Bitki gelişimi için çok uygun ve değerleri çok yüksek çıktı. Solucan popülasyonu üç ayda bir artıyor, 250 bin solucanla başladık, nüfus 2 milyona ulaştı. Bir solucan yılsonunda 16 solucan oluyor. 6 aylık üretimde 4-5 ton gübre üretimi rakamına da ulaştık. Zeytinciler ve özellikle sebze üretimi yapan çiftçilerimizden sipariş almaya başladık. Biber üretimi yapan bir çiftçimiz bizim solucan gübremizden kullandıktan sonra üretiminin bir buçuk kat arttığını söyledi. Dünyada solucan gübresi ile üretimin çok değişik sonuçlar verdiği bir gerçek. Türkiye’de daha yeni olduğundan etkisi görüldükçe kullanım yaygınlaşacak diye düşünüyorum" dedi.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Söke, Solucan gübresi, Özgür Özsümer
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Evinin bodrumunda solucan gübresi üretiyor
Evinin bodrumunda solucan gübresi üretiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı