Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 12:00 Bu haber 1023 kez okundu
 
Esnaf, ciddi bir krizle karşı karşıya
Aydın Marangozlar Odası Başkanı Algün, Ahilik kutlamalarının iptalini istedi.
EKONOMİ Haberi
Esnaf, ciddi bir krizle karşı karşıya

Bilgi Koleji

AYDIN- Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, esnaf ve sanatkarın 17 yıl sonra yine ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu savunarak, “Bu yıl ahilik kutlamaları iptal olsun” dedi.

Oda Başkanı Algün, yaptığı açıklamada, “Ülkemizde her zaman en büyük bedeli vatanı ve milleti için ödeyen ve ödemeye devam eden sanatkârlarımız, 99-2001 krizinden sonra kendini toparlayamadan 17 yıl sonra yine ciddi bir bedel ödemek durumuyla karşı karşıyadır. Aydın Marangozlar Odası olarak defalarca dikkat çektiğimiz kontrolsüz fiyat artışları her açıdan sanatkârlarımıza ciddi yaralar açmış ve açmaya devam ediyor. Bizler hammaddeyi alıp satmıyoruz. Demem o ki, diğer raftan para kazanan esnafla, sanatkârlarımızı karıştırmamak lazım. Esnaf, alıp satıyor, yani alış ile satış arasındaki farkı kapatma süreci hızlı. Ama sanatkarlarda böyle değil. Bazı işler 3-6 ay arasında teslim süresi oluyor ve önceden alınmış işlerde ciddi maliyet sorunu yaşıyorlar. Esnaf ve sanatkâr teşkilatları, bu konuda sessiz kalarak bir nevi makamı koruma ve hükümetimize karşı sessiz kalarak ‘aman yanlış bir laf edip makamımızdan olmayalım hastalığına’ tutulmuşlardır. Esnaf Odaları Birlikleri, Federasyonlar en acısı Konfederasyon bu konuda ve her zaman olduğu gibi dip yapmışlardır. Bağlı olduğumuz Ağaç İşleri Federasyonu’ndan çıt çıkmaz iken Ankara Lakeciler Odamız bu konuda gündem oluşturmak için var gücüyle çalışmaktadır. Hasbel kader Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde odalarımız ve başkanları bu konuda ciddi tepkiler ortaya koymalarına rağmen üst kuruluşlar sessizliği tercih ederek sanatkarları kendi kaderlerine terk etmişlerdir. Sanatkarlarımızın yaşadığı bu zor dönemde Ahillik Haftası kutlamaları anlamsız olacağından en azından bu yıl Ahilik kutlamaları ertelenerek sanatkârın sorunlarını dikkat çekmiş oluruz” dedi.

“Biz Aydın Marangozlar Odası olarak bu yıl Ahilik kutlamaları yapılsa bile katılmayacağız” diyen Algün, şöyle konuştu:

“Tüm sanatkarlarımızdan bu tepkiyi dillendirmelerini ve eğer ertelenmez ise katılım sağlamamalarını istiyoruz. Hükümetimizden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan da bu konuda destek bekliyoruz ve sanatkarların ve teşkilatlarının yeniden tanımlanmasını talep ediyoruz. Sanatkarın tanımı hala yapılmış değildir. Ondan dolayı ne kaçağı, ne kayıt dışını bitirmemiz mümkün değildir.”

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Marangozlar Odası, Süleyman Algün, Ekonomik kriz, Ahilik kutlaması
Yorumlar
Haber Yazılımı