Enerya Doğal Gaz Reklam
Rıdvan Eşin
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
04 Ocak 2015 - Pazar 14:33 Bu haber 815 kez okundu
 
Erdem’den muhalif vekillere Menderes eleştirisi
AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, aşırı yağışlar nedeniyle Büyük Menderes Nehri’nde yaşanan taşkınlarla ilgili açıklama yapan muhalif vekilleri eleştirdi.
SİYASET Haberi
Erdem’den muhalif vekillere Menderes eleştirisi

Rıdvan Eşin

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, aşırı yağışlar nedeniyle Büyük Menderes Nehri’nde yaşanan taşkınlarla ilgili açıklama yapan muhalif vekilleri eleştirdi.

CHP Aydın vekillerinin taşkınlarla ilgili olarak hükümeti suçlayıcı açıklamalarına tepki gösteren Mehmet Erdem, “Menderes, tarih boyunca büyük boyutlu taşkınlara, sel baskınlarına neden olmuştur. Menderes Havzasında meydana gelen ve 31 Aralık gecesine kadar devam eden aşırı yağışlar nedeniyle, Büyük Menderes Nehri’nde su seviyesi bazı kesimlerde yer yer sedde seviyesine ulaşmış sedde yırtılması ve seviye yükselmesine bağlı arazi su basması şeklinde münferit taşkınlara sebep olmuştur. Öncelikle tarlalarına su basmasından zarar gören tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu gibi olayları istismar eden fırsatçı siyasetçiler ortalıkta gezinmekteler ve yapılan çalışmaları görmezden gelerek, hafife alarak açıklamalar yapmaktalar. Onlar bilmeseler de halkımız yapılan hizmetleri biliyor ve takdir ediyor. Bu fırsatçı ve istismarcı siyasilere de bilgi olması hasebiyle bu açıklamayı yapıyoruz.

Aydın iline son üç ayda 400 mm, aralık ayında 230 mm, sadece aralığın son haftasında yaklaşık 130 mm yağış düşmüş olup, üç aylık yağış uzun yıllar ortalamasının yüzde 60, Aralık yağışı ise yüzde 92 üzerindedir. Menderes havzasına havza bazında düşen yağış ise ortalamaların yüzde 88,5 üzerindedir. Bu verilerde normalin çok üzerinde bir yağışlı periyot geçirildiğini göstermektedir” dedi.

,50 YILDA YAPILAMAYAN ISLAH 12 YILDA YAPILDI

50 yılı aşkın bir süredir yatak ıslahı yapılmayan Büyük Menderes Nehri’nde yatak ıslahı kapsamında son 12 yılda yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayan Erdem, “Şimdiye kadar yapılan çalışmalara ek olarak Aşağı Büyük Menderes Nehri ve Yan Kolları Yatak Islahı 25 milyon TL bedelli iş 2014 yılında ihale edilmiş ve yükleniciye yer teslimi yapılmıştır. Bu kapsamda ihaleli olarak 2015 ve 2016 yıllarında 22,5 kilometre daha taş tahkimat yapılacaktır. Yine güzergah üzerinde uygun taşocakları için DSİ tarafından ruhsat çalışmaları devam etmekte olup taş tahkimat yapımına devam edilecektir.

Ayrıca Menderes ana yatağı haricinde Yalkı, İl Çayı, Çakmar, Cincin Çayı gibi bir çok yan kolu üzerinde ıslah çalışmaları aşamalı olarak devam etmekte, aynı zamanda yukarı havzadan ana yatağa gelen rusubatı tutmak için de tersip bendi, ıslah sekisi yapımına yoğun bir şekilde devam edilmektedir. Ak Parti döneminde son 12 yılda Büyük Menderes Nehri yatak ıslahı çalışmaları ile doğal afet ve taşkın hasarları onarımlarına harcanan para yaklaşık 142,5 milyon TL’dir. Bilgisiz, fırsatçı ve istismarcı siyasetçiler bu rakamı iyi okusunlar” diye konuştu.

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Erdem, muhalif vekillere, Menderes, eleştirisi
Yorumlar
Haber Yazılımı