Yavuzlar inşaat
Maya Güzellik
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
05 Ocak 2015 - Pazartesi 16:33 Bu haber 926 kez okundu
 
Enflasyon 10 ayın en düşük seviyesinde
Tüketici Fiyat Endeksi, 2014 yılında yüzde 8,17, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 6,36 arttı.
SAĞLIK Haberi
Enflasyon 10 ayın en düşük seviyesinde

Kent Sokakları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, 2014 yılı enflasyonu aralık ayındaki yüzde 0,44'lük sert düşüşle yüzde 8,17 düzeyinde gerçekleşti ve son on ayın en düşük seviyesine indi. Kasım ayında yüzde 9 olan yıllık çekirdek enflasyon da (I endeksi) yüzde 8,73 ile 2014 şubat ayından sonraki en düşük düzeyine geriledi.

Yıllık enflasyon yüzde 8,17'le Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son Enflasyon Raporu’nda yer alan yıl sonu TCMB tahmininin (yüzde 8,9) belirgin altında kaldı. Enflasyonun beklentilerden iyi gelmesinde, özellikle ulaştırma grubunda akaryakıt fiyatları kaynaklı gözlenen sert düşüşün etkili olduğu gözlenirken, gıda fiyatlarının yatay seyrinin ve giyim-ayakkabı grubunun da önemli katkıları oldu. Aylık enflasyona ulaştıma grubunun eksi 0,27, giyim ve ayakkabı grubunun eksi 0,26, haberleşme grubunun eksi 0,01 puan katkısı oldu.

Ayrıca 2014 yılı aralık ayındaki yüzde 0,44'lük düşüş, 12 yılın en düşük aralık ayı enflasyonu olurken,  aylık değişim dikkate alındığında da 30 ayın en sert düşüşü yaşandı.

Analistler, gelecek dönemde enflasyonun TL'de gözlenen nispi istikrarsız görünüme rağmen ilave değer kaybının sınırlı olması, döviz kurunun enflasyon üzerindeki birikimli etkilerinin kademeli olarak ortadan kalkması ve emtia fiyatlarında gözlenen düşüşlerin ithalat fiyatlarına da olumlu yansımaya devam edeceği beklentilerinin etkisiyle kademeli olarak yüzde 5'e ineceğini öngörüyor.

Ekonomistlerin 2015 yıl sonu için enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 6,73 düzeyinde gerçekleşti. Ekonomistlerin enflasyon beklentilerinin  ortalamasının en yüksek yüzde 7,50 ve en düşük ise yüzde 5,90 aralığında yer aldığı görüldü.

"Enflasyondaki düşüş eğilimi yeni yılda da devam edecek"

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, enflasyonun beklentilerden iyi gelmesinde, özellikle ulaştırma grubunda akaryakıt fiyatları kaynaklı gözlenen sert düşüşün etkili olduğunu ifade ederek, gıda fiyatlarının yatay seyrinin ve giyim-ayakkabı grubunun da önemli katkıları olduğunu söyledi.

Enflasyonun düşüşe geçtiğini yansıtan sonuçlara ve bu eğilimin yeni yılda da devam edeceğine işaret eden gelişmelere rağmen, TCMB'nin "mevcut para politikası duruşu altında" ifadesinin dış koşullara da bağlı olarak TCMB'yi para politikasını gevşetme yönünde temkinli kalmaya devam ettireceğini düşündüklerini aktaran Bürümcekçi,  "Açıklanacak olan aralık ayı reel kur endeksinin, kasımdaki 114 seviyesinden aralıkta 112,5 civarına gerileyeceğini öngörürken, şu anda bulunulan 2,5800 kur sepeti seviyesinde seyrin ocak ayı boyunca sürmesi durumunda ise endeksin bu civarda kalacağını hesaplıyoruz" dedi.

 "Enflasyon yıl ortasında baz etkisinin de yardımıyla yüzde 5’in altına gerileyebilecek"

Odeabank Başekonomisti İnanç Sözer ise aralık ayında enflasyonun yüzde 0,1’lik artış beklentilerinin aksine en iyimser beklenti olan yüzde 0,2'lik düşüş tahminlerinin de altında yüzde 0,44 gerilediğini belirtti.

Böylece yıllık enflasyon kasımdaki yüzde 9,2'den yılın sonunda yüzde 8,2 ile on ayın en düşüğüne indiğini ifade eden Sözer, Rusya’ya tarım ihracatının hız kesmesi ve görece destekleyici mevsim koşulları ile gıda fiyatları aralıkta bir önceki aya göre değişmezken, yılı yüzde 12,7'de tamamladığını söyledi.

Çekirdek enflasyonun da aylık bazda 0,4 düşerek, yıllık bazda yüzde 9’dan yüzde 8,7’ye sınırlı gerilediğini aktaran Sözer, "Küresel dezenflasyonist koşullar ve TCMB'nin kararlı sıkı para politikası duruşu sayesinde, hem manşet hem çekirdek enflasyonun momentumu yüzde 5 ile yaklaşık iki buçuk yılın en olumlu enflasyon ortamına işaret ediyor. Son vergi zamların rağmen, akaryakıt fiyatlarındaki düşüş ve gıdadaki düzeltmenin başlamasıyla ocakta yıllık enflasyonun yüzde 7’nin de altına ineceğini ve enflasyon beklentilerinin de keskin bir şekilde iyileşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Sözer, bununla birlikte Merkez Bankası’nın 20 Ocak’taki faiz kararını TL’nin seyrinin belirleyeceğini ifade etti. Enflasyonun yılın ortasında baz etkisinin de yardımıyla yüzde 5’in de altına gerileyebileceğini, yılı ise yüzde 5,9’da tamamlayacağını öngördüklerini belirten Sözer, "Bu bağlamda süregelen risklerin iyi yönetileceği varsayımı altında, 2015 yılının Türkiye’de büyümenin artarken, cari açığın ve enflasyonun hız keserek makroekonomik istikrarın iyileşeceği bir yıl olacağına inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Enflasyon, 10 ayın, en düşük, seviyesi
Yorumlar
Haber Yazılımı