301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Nisan 2015 - Cuma 18:36 Bu haber 692 kez okundu
 
En kıymetli emanet
Avustralya’nın Melbourne kentindeki Hafif Süvari ve Topçu Müzesi’nde sergilenen eşyalar arasında en kıymetli eseri bir Osmanlı bayrağı oluşturuyor.
- Haberi
En kıymetli emanet

Avustralya'nın Melbourne kentindeki Hafif Süvari ve Topçu Müzesi'nde sergilenen en kıymetli eşyalar arasında bir Osmanlı bayrağıyla Türk askerlerine ait savaş malzemeleri bulunuyor.

Onlarca savaş aracı sergide

Asıl mesleği nalbantlık olan Avustralyalı Bernie Dingle tarafından kurulan Hafif Süvari ve Topçu Müzesi'nde I. ve II. dünya savaşlarında kullanılan, top, kılıç, miğfer, tüfek, tabanca, maskeler, atlı ambulans arabaları, orijinal savaş kıyafetleri gibi bir çok eşya sergileniyor.

ALTERNATE TEXT

Avustralya'nın Melbourne kentindeki Hafif Süvari ve Topçu Müzesi'nde sergilenen en kıymetli eşyalar arasında bir Osmanlı bayrağıyla Türk askerlerine ait savaş malzemeleri bulunuyor.\n

Dingle yaptığı açıklamada müzede sergilenen savaş malzemelerinden bir kısmını satın aldığını, bir kısmının da bağışlandığını belirtti. Müzede savaştan kalma çok sayıda orijinal eser bulunduğunu kaydeden Dingle, Gelibolu'dan gelen parçaların çok daha özel bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Dingle "Büyük bir tarihi eser koleksiyonumuz var. Bu eserlerden bazıları, bizim için daha özel ber yere sahip. Bunlar, Gelibolu'dan gelen eserler. Bunlardan biri, üzerinde üç hilalle yıldızların bulunduğu Osmanlı bayrağı" dedi.

'BAYRAK, SAVAŞTA YAŞANAN ACILARI SİMGELİYOR'

Avustralya'ya kim tarafından, nasıl getirildiği bilinmeyen bayrağın müzeye bağışlandığını belirten Dingle, el yapımı bayrağı çam ağacından yaptığı 140 yıllık bir çerçevede sergilediğini söyledi. Dingle, bezin çürümemesi için çerçevenin arkasına üç kat özel kağıt yerleştirdiğini kaydetti.

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: En, kıymetli, emanet,
Yorumlar
Haber Yazılımı