Anadolu Basını
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
04 Ocak 2015 - Pazar 14:55 Bu haber 1100 kez okundu
 
En kirli top 10
Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, hiçbir yere ve makama bağla olmayan, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşan Hijyen Konseyi, sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli ürünü açıkladı.
EKONOMİ Haberi
En kirli top 10

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, hiçbir yere ve makama bağla olmayan, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşan Hijyen Konseyi, sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli ürünü açıkladı. Tüketicileri ve kamuoyunu uyarmayı, bazı noktalara dikkati çekmeyi amaçlayan konsey, 2014 yılında uygulamaya soktuğu "hijyenavcıları"nın tespitleriyle halkın sıklıkla kullandığı, sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli ürünü açıkladı.

TUVALETTEN DAHA PİSLER

"Tuvaletten bile daha pis" olarak nitelendirilen, "kirli top 10" şeklinde açıklanan ürünler şöyle:

Teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi

Hastane ve kamu binaları tırabzanları

 El kurutma makineleri

Fast food ve çiğ köftecilerde verilen uzun süre bekletilmiş yeşil sebzeler

Otobüs içindeki tutacaklar

Havlu kullanılmayan spor salonlarındaki aletler

Kağıt ve madeni paralar

Restoran menü kitapçıkları

Ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri

Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

"Türkiye'nin hemen her yerinde bu ürünler kullanılıyor ve hastalık yapıcı mikroorganizma taşıyabiliyor. Bu eşyalarla ilgili yaptırılan araştırmalar da gözönünde bulundurulduğunda vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.

Bu eşya, makine ya da ürünler, fazla temizlenmediği için birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyorlar. Bu listenin, hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmeyen durumlarda geçerli olduğunu belirten konsey yetkilileri, listedekiler hakkında hijyen avcılarının genel olarak hijyenkurallarına yeterince dikkat edilmediğini gözlemlediğini söyledi.

Yetkililer, hijyen kurallarına uyulan yerlerde yukarıda saydıklarının geçerli olmadığını kaydetti.

Kaynak: () - Yeni Şafak Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: En kirli, top 10
Yorumlar
Haber Yazılımı