Enerya Doğal Gaz Reklam
Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Haber Detayı
04 Nisan 2015 - Cumartesi 16:27 Bu haber 1198 kez okundu
 
Emeklilik bekleyenlere büyük müjde
Halkbank emeklilik şartını tamamlayan ancak borcu olan 280 bin kişiye kredi musluğunu açtı.
SAĞLIK Haberi
Emeklilik bekleyenlere büyük müjde

Rıdvan Eşin

Halkbank, emeklilik şartını tamamladığı halde borcundan dolayı emekli olamayan esnaf, sanatkâr, çiftçiye kredi musluğunu açtı. Herhangi bir teminat istenmeden verilecek bu kredi sayesinde binlerce kişi emekli olabilecek ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Yaklaşık 280 bin kişinin bu kredi fırsatından yararlanması bekleniyor. Dosya masrafı alınmayacak, 36 aya kadar vade seçenekleri sunulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Halkbank arasında imzalanan protokol kapsamında, yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıların da bu krediden yararlanabileceklerini söyledi.

AYLIK 3 AYDA BAĞLANACAK

Halkbank, emekliliğe hak kazanan ancak prim borcu yüzünden emekli olamayan sigortalılara (4b kapsamında) prim borcu tutarı kadar ihtiyaç kredisi veriyor. Bu uygulamanın genişletilmesi konusu Meclis gündemine taşındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, SGK ve Halkbank arasındaki protokole dikkat çekerek, sadece yaşlılık aylığı değil, kendi hesabına çalışan, 4b statüsü kapsamında primini ödeyen avukatların da yararlanabileceğini belirtti. Bakan Çelik, "Halin 55510 sayılı Yasa kapsamında çalışan ve daha önce 4b bendi kapsamında çalışması nedeniyle prim borcu ve borcunu yapılandırarak ödeme yapması halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da, bankadan kredi kullanmak suretiyle borcunu ödemek için krediden yararlanacaklar" değerlendirmesini yaptı. Bakan Çelik, bir işyerinde hizmet akdiyle çalışanların primlerinin kurum tarafından ödendiğini anımsatarak, "Bu nedenle 4a ve 4c kapsamında bulunan sigortalıların doğrudan SGK'ya ödeme yükümlülüğü bulunmuyor. Bu nedenle bankayla yapılan protokol gereğince kredi kullandırılmıyor" değerlendirmesini yaptı.

TAKSİTLE EMEKLİLİK FIRSATI

SGK'nın Halkbank ile yaptığı anlaşma ile Bağ-Kur'lulara taksitle emeklilik imkânı getirildi. Protokol kapsamında 4b kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere her hangi bir teminat göstermeden kredi kullandırarak emekli olma, sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağı sağlanıyor. SGK'ya borcu olanlara aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkânı veriliyor.

Kaynak: (Yeni Ufuk) - Aydın Yeni Ufuk Gazetesi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Halkbank, emeklilik, müjde
Yorumlar
Haber Yazılımı