Yavuzlar inşaat
YAvuzlar inşaat
Tuğba Kuruyemiş
Nazilli Belediyesi Hangar
Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 12:40 Bu haber 1800 kez okundu
 
Emekliler yüzde 5 zamma tepkili
Tüm Emekli Sen enflasyon oranının düşük gösterilerek emekli maaşlarına yapılan yüzde 5 ila 6 arasındaki zamma tepki gösterdi.
EKONOMİ Haberi
Emekliler yüzde 5 zamma tepkili

ANKARA - Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) enflasyon oranının düşük gösterilerek emekli maaşlarına yapılan yüzde 5 ila 6 arasındaki zamma tepki gösterdi.

Tüm Emekli-Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, en düşük işçi maaşına yapılan zammın 56 TL olduğunu kaydederek, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin maaşlarının 12 binden 18 bine yükseltilmesine de tepki gösterdi. Hürkardeş, en düşük emekli maaşının 3 bin 200 liradan az olmasını talep ederek Meclis'i göreve çağırdı.

“5 MİLYONDAN FAZLA EMEKLİ YA ÇALIŞIYOR YA İŞ ARIYOR”

Emeklilerin geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edildiğini söyleyen Hürkardeş, “TÜİK ve siyasi iktidar açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek için çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor” dedi. 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyondan fazlasının ya ikinci bir işte çalıştığını ya da iş aradığını ifade eden Hürkardeş, “Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itildiklerini” dile getirdi.

“HANGİ EKONOMİK MODELİN VİCDANI?”

Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğradıklarını bildiren Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Hürkardeş, “Üst üste gelen zamlarla birlikte emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde azalmıştır. Temmuz ayı enflasyonu düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkı düşürülmek istenmektedir. Nitekim son enflasyon yüzde 0,03 olarak ayarlanmış ve bizlere yüzde 5 ile 6 arasında zam reva görülmüştür. En düşük maaşı alan işçi emeklisine 56, memur emeklisine 138, BAĞ-KUR emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Bu ücretler bize reva görülürken aklımızla dalga geçilircesine hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz” diye konuştu.

Haziran ayı ile yapılan temel gıda ve tüketim zamlarının geri çekilmesini talep eden Hürkardeş, “TÜİK, siyasi baskılardan kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde açıklasın. Emekli aylıkları 3 bin 200 TL'nin altına düşürülmesin. Sağlıkta katkı payı kaldırılarak, emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona değil milli gelir artışına da bağlı olarak belirlensin. Emeklilerin bilhassa toplu taşıma, elektrik, su ve doğalgaz gibi benzeri ihtiyaçlarının karşılanmasında destek verilsin. Bayramlarda verilen bin liralık destek de 2 bin liraya çıkarılsın. Emeklilerin önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin” diyerek meclisi göreve çağırdı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Ankara, Aydın, Emekli, Salman Hürkardeş, Zam, Maaaş, Tüm Emekli Sen, Tüm Emekliler Sendikası
Yorumlar
Haber Yazılımı