Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 09:51 Bu haber 1160 kez okundu
 
Emekliler, alanlara çıkıyor
Tüm Emekli Sen Aydın İl Temsilcisi Mehmet Kaçmaz, “Emekliler olarak sessiz kalmayacağız ve ülke genelinde eş zamanlı olarak alanlara çıkacağız“ dedi.
GÜNCEL Haberi
Emekliler, alanlara çıkıyor

AYDIN- Mehmet Kaçmaz, “Bir tarafta halk ÖTV, KDV, MTV, Özel Tüketim vergisi, Özel iletişim vergisi Vb. Vergilerle iliklerine kadar vergi girdabında can çekişirken, kendileri ve şürekası vergi ödememek için adını bile duymadığımız adacıklarda kurulu bulunan ülkeler kullanılarak servetlerine servet katmaktadırlar“ diyerek, Tüm Emekli Sen olarak bu duruma sessiz kalmalarının düşünülemeyeceğini vurguladı.

Tüm Emekli Sen olarak 2018 Bütçesi’nin Meclis gündemine geldiği gün tüm ülke sathında eş zamanlı olarak eylem yapacaklarını ifade eden Mehmet Kaçmaz, “2018 Bütçesinden beklentilerimizi, OHAL ve KHK’larla yönetilmek istemediğimizi alanlarda meydanlarda kamuoyuyla paylaşacağız“ şeklinde konuştu. Kaçmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bizler Tüm Emekli Sen olarak 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da Başkanlar ve Temsilciler Kurulu Toplantısı yaptık. İki gün süren toplantı sonucunda çok önemli kararlar aldık.

Birinci gündem, geçtiğimiz günlerde yaptığımız Olağan Genel Kurul değerlendirmesinin ardından ikinci gündem yoğun bir şekilde önümüzdeki süreç tartışıldı.

Toplantı sonucunda:

Ülkemizde yaşamını sürdürmeye çalışan yaklaşık olarak 12 Milyon emeklinin içinde bulunduğu koşullar değerlendirildi.

Ülkemizin yaklaşık olarak 2 yıldır 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve KHK dönemi değerlendirmeleri yapıldı.

Önümüzdeki dönem görevlerimiz ve perspektifimizin ne olması gerektiği ayrıntılarıyla tartışıldı.

Bizler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarında yaşayan ve Tüm Emekli Sen üyeleri olarak halk iradesini yok sayan her türlü darbelere karşı olduğumuz gibi, darbeyi fırsata çevirerek OHAL ilan edip kendisi gibi düşünmeyen ve yapılan yanlış uygulamalara karşı çıkan tüm kesimleri, emekçileri, emeklileri, gençleri, çiftçileri yani bir bütün olarak bir bütün tüm halkı baskı şiddet tutuklama gözaltına alma gibi tüm baskı araçlarının kullanıldığı sivil darbelere de karşıyız.

Ülkemiz 12 yıllık hükümet döneminde gerçekten zor günlerden geçmektedir.

Bir tarafta halk ÖTV, KDV, MTV, Özel Tüketim vergisi, Özel iletişim vergisi vb. vergilerle iliklerine kadar vergi girdabında can çekişirken, kendileri ve şürekası vergi ödememek için adını bile duymadığımız adacıklarda kurulu bulunan ülkeler kullanılarak servetlerine servet katmaktadırlar.

Tüm Emekli Sen olarak bizim bu duruma sessiz kalmamız düşünülemez.

Avrupa’da ki devletlerin Sosyal Güvenlik Sistemi’ne her yıl bütçelerinden yüzde 16 pay ayırarak destek olurken, bizde bu pay yüzde 1’dir. Emekliler yeterli sağlık hizmeti alamadığı gibi birde maaşlarımızdan katkı payı adı altında ilaç ve muayene parası kesilmektedir.

Bizler 12 milyon emekliyiz. Bugün aylık ortalama yaşam endeksi 5.334.- TL iken 10 milyon emekli yoksulluk sınırının altında, emekli maaşı almaktadır.

Emekliler olarak aldığı çok düşük maaşla geçinemediğimizden ilerlemiş yaşımıza rağmen bir çoğumuz iş aramak zorunda kalıyoruz. İş bulabilen ve çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalan az sayıda emekli arkadaşlarımız kendisini şanslı saymaktadır.

Maaşlarımıza her sene yapılan zamlar, hükümetlerin insafına kalmakta, o da gerçek enflasyonun çok altında kaldığı için, bir önceki yıldan daha kötü şartlarda yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Resmi kurumların açıkladığı yıllık enflasyon yüzde 11,2 iken, hükümet 2018 yılı Bütçesine biz emekli ve kamu çalışanları için yıllık yüzde 7,5 zammı reva görüyor.

2017 Yılı Gedik Finans Yatırım Araştırma şirketinin yaptığı çalışmalar sonucu Türkiye’de 2017 yılında 9 banka 64 finans dışı şirket olmak üzere 73 firmanın 9 ayda toplam karı geçen yıl 6,3 milyar liradan bu yıl 12,2 milyar liraya yükselmiş, yani artış yüzde 93 olarak gerçekleşmiş durumda. Sermaye karına kar katarken, emekliler açlık sınırının altında yaşamaktadır.

Tüm Emekli Sen olarak 2018 Bütçesinin Meclis gündemine geldiği gün tüm ülke sathında eş zamanlı olarak 2018 Bütçesinden beklentilerimizi OHAL ve KHK arla yönetilmek istemediğimizi alanlarda meydanlarda kamuoyuyla paylaşacağız.”

Kaçmaz, taleplerini şöyle sıraladı:

“*Asgari ücret kadar değil, aylık ortalama yaşam endeksli maaş istiyoruz,

*Emeklilere Toplu İş Sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz,

*Devlete ve Belediyelere ait sosyal tesislerde yarı indirimli tatil hakkı istiyoruz,

*Otobüs, metro, metrobüs, gemi, hızlı tren gibi kamuya ait toplu taşıma araçlarında 65 yaşa tanınan ücretsiz ulaşım hakkı istiyoruz,

*Elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinden yarı indirimli yararlanma hakkı istiyoruz,

*Bir maaş tutarında iki ikramiye hakkı istiyoruz,

*Sağlıkta katkı paylarının kaldırılmasını parasız tedavi ve ilaç istiyoruz,

*Memur, işçi ve bağ kur emeklilerinin hepsine aynı oranda enflasyon farkı zammı istiyoruz,

*Konutu olmayan emeklilere TOKİ‘den düşük ücretli konut verilmesini istiyoruz,”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Emekli-Sen, Mehmet Kaçmaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı