Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Yavuzlar İnşaat
Elit Restaurant
Yeni Uuk
Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 13:41 Bu haber 1277 kez okundu
 
Ekonomi Kulübü Ankara ziyaretini değerlendirdi
Ekonomi Kulübü Aydın Şube Başkanı Yıldıray Servet Çınar Ankara ziyaretleri sonrası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
EKONOMİ Haberi
Ekonomi Kulübü Ankara ziyaretini değerlendirdi

AYDIN- Son aylarda enflasyon ve faizlerdeki yükselişin etkisiyle sıkıntılı süreçten geçen ülke ekonomisini rahatlatacak tedbirlerin devreye girildiğini belirten Çınar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dar gelirli vatandaştan esnafa, çiftçiden kart borçlusuna, çalışandan ve işverenlere ve piyasalara yönelik açıkladığı düzenlemeleri değerlendirdi.

2,5 MİLYON EVE ELEKTRİK DEVLETTEN

Başkan Çınar, bu kapsamda daralan piyasa şartlarında sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat/saate kadar elektrik tüketimlerini, devlet tarafından karşılanması ile dar gelirli vatandaşların rahat bir nefes aldığını belirtti.

KART BORÇLUSUNA 60 AY VADE İMKÂNI

Kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşların 31 Aralık 2018’e kadar olan borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için bir imkân sağlandığını belirten Başkan Çınar, vatandaşın, hangi bankaya kredi kartı borcu olursa olsun Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyle 60 ay düşük faiz oranıyla birleştiren ihtiyaç kredisi imkanın verildiğini dile getirdi.

350 BİN ESNAFA 22 MİLYAR TL KREDİ

Halk Bank tarafından esnaf ve sanatkârların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi imkânının sağlandığını, bunun 10 milyar liralık kısmının Ocak, Şubat Mart ve Nisan aylarında kullandırılacağını belirten Çınar, “Halk Bankası tarafından 350 bin esnaf ve sanatkâra verilecek 22 milyar liralık kredi ile zor durumdaki esnaf ve sanatkârımızı rahatlatacak ve piyasalar kısa sürede canlılık kazanacaktır.” ifadesini kullandı.

ÇİFTÇİYE 2 MİLYAR LİRALIK PAKET

Ziraat Bankası’nın, çiftçiye, dar günlerinde destek olmak için kredi ödemelerinde farklı erteleme, yeniden vadelendirme ve yapılandırma alternatiflerini geliştirdiğini ifade eden Başkan Çınar, bu düzenlemeyle çiftçi borçlarına yıllık yüzde 11 faiz oranı uygulanarak 1 yıla kadar vadelendirme imkânı sağlandığını söyledi.

İŞVERENE 5 PUANLIK PRİM DESTEĞİ

Ayrıca Başkan Çınar, Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan desteği, 5 puana çıkartılmış olup, 500’ün altı sigortalı çalıştıran yerler için ise 5 puan uygulamasını aynen devam edecek olmasının istihdama pozitif yansımaları olacağını söyledi.

ÖTV VE KDV’DE İNDİRİME DEVAM

Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında Yılbaşı öncesi açıklanan konut, araç alımları, mobilya ve beyaz eşyada ÖTV ve KDV indirimlerinin bu yılda devam ettiğini, yapılan düzenlemelerin piyasalar tarafından olumlu karşılandığını ifade eden Başkan Çınar Şöyle konuştu:

‘’Açıklanan müjdelerin 2019’a ekonomide güçlü bir başlangıç anlamına geldiğini, biriken kredi kartı borcunu taksitlendiren tüketicinin büyük bir moral bulmasının yanı sıra bunun bereketi üretime de yansıyacak, piyasalar hareketlenecektir. İş dünyası olarak önce sosyal sebeple sonra ekonomiyi hızlandıracak olması yönüyle, tüketicinin alım gücünü artıracak her türlü tedbirin yanındayız. Çünkü tüketim olmadan ne üretimimiz olur ne de moralimiz. Açıklanan ekonomik tedbirler için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekonomi yönetimine teşekkür ediyoruz.’’

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Ekonomi Kulübü, Yıldıray Servet Çınar, Recep Tayyip Erdoğan
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ekonomi Kulübü Ankara ziyaretini değerlendirdi
Ekonomi Kulübü Ankara ziyaretini değerlendirdi
Ekonomi Kulübü Ankara ziyaretini değerlendirdi
Yorumlar
Haber Yazılımı