Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 11:47 Bu haber 1929 kez okundu
 
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak
Aydın Efeler Belediyesi ve Efeler Kent Konseyi işbirliğiyle yakın zamanda açılışı gerçekleştirilecek olan Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak

AYDIN- Macar ustalar tarafından 1930’lu yıllarda inşa edilen ve Efeler Belediyesi tarafından 2015 yılında kamulaştırılarak restorasyonu yapılan Bosnalı Konağı, Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi olarak yakın zamanda vatandaşların hizmetine sunulacak. Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi' için Efeler Belediyesi tarafından, Efeler Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, basın mensupları ve vatandaşların katıldığı bir toplantı düzenlenerek merkez kamuoyuna tanıtıldı.

Toplantıda Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi veren Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Kalın, Bosnalı Konağı bodrum katı ile birlikte 3 kattan oluşuyor. 330 metrekare araziye sahip ve yaklaşık 30 yıldır metruk halde bulunan konak, Efeler Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edildi. Konağımızda, Aydın Efeler ilçesinin tarihi, kültürel, spor ve ekonomi alanlarında araştırılıp incelenerek kayıt altına alınan bilgi ve belgeler dijital sergi ile vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır" dedi.

Macar ustalar tarafından inşa edilen ve 1932 yılında tapulanan Bosnalı Konağı’nın yaklaşık 30 yıldır metruk halde bulunduğunu söyleyen Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan şöyle konuştu:

“Macar Ustalar tarafından yapılan Bosnalı Konağı, 2015 yılı içerisinde belediyemizce kamulaştırılıp, restorasyonu yapılarak bugünkü halini almıştır.

Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi olarak yakın zamanda hizmete açacağımız merkezimiz, yapı olarak yeterli obje sergilemek adına küçük olması, ilçemizin her alanında sayısız esere sahip olması ve artık günümüzde özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın daha çok dijital platformlara meraklı olmasından dolayı, biz de eserlerimizi dijital ortama taşıyarak interaktif olarak Aydın’ımızın ve ülkemizin hizmetine sunmayı uygun bulduk.

Merkezimizde çocuklarımız için ayrı bir ortam olmak üzere; kültür ve sanat odası, tarih ve coğrafya odası, spor ve ekonomi odası ve sunum salonu olarak bölümlere ayırdık. Bahçe kısmında ise küçük sergiler, çalıştaylar ve çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz.

Vatandaşların, tarihi değeri olan, Aydın’a özgü gelecek nesillere taşımaya değer her türde fotoğraf ve belgeleri Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi’ne getirebileceklerini kaydeden Başkan Özakcan, “Muhtarlarımızdan başlamak üzere tüm kamuoyundan çevremizde tarihi değeri olan Aydın’ımıza özgü gelecek nesillere taşımaya değer ne türde olursa olsun, bu bir fotoğraf olabilir, bir belge olabilir, öncelikle buraya getirmenizi diliyoruz.

Getirdikten sonra burada görevli sanat tarihçisi personelimize bağış formları doldurarak fotoğraf ve belgelerinizi bağışlayabilirsiniz ve isminizi sonsuza dek eserle birlikte yaşatma imkanı bulabilirsiniz. Manevi değerinden dolayı bağışlamak istemezseniz eserin bir fotoğrafını veya fotokopisini bırakarak eseri geri alabilir, böylece isminizin yine eserimizle birlikte görsel ve dijital olarak sergilemek suretiyle yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer eserimizi merkezimize getirme imkanınız yoksa, bizi arayarak bulunduğunuz yere arkadaşlarımız gelerek eserimizi yerinde fotoğraflama imkanı da olacaktır. Geçmişten gelen değerlerin geleceğe taşınması için hepimize düşen görevleri var ve bu görevi hepimiz şehrimizin geçmişini geleceğe taşımak adına seve seve yerine getirmeye hazırız.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Kent Belleği Merkezi, M. Mesut Özakcan
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak
Efeler'in tarihi bu merkezde yaşayacak
Yorumlar
Haber Yazılımı