Haber Detayı
29 Haziran 2016 - Çarşamba 01:48 Bu haber 736 kez okundu
 
Efeler'de 20 bin ton mısır elde edildi
Aydın’ın Efeler İlçesi’nde 2015 yılı içinde 16 bin 385 hektar alanda gerçekleştirilen dane mısır hasadından 20 bin ton ürün elde edildiği bildirildi.
SAĞLIK Haberi
Efeler'de 20 bin ton mısır elde edildi

Efeler Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Kendirlioğlu, dane mısırda askı listelerin çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Yıllık askı listeleri çıktı. Bir hafta içerisinde kesinleşerek askıdan indirilecek. Bu miktarlar 2016 Haziran ayı içerisinde üreticilerimize dağıtılacak. Geçen yıl 16 bin 385 hektar dane mızır ekimi yapıldı. Verilere göre 20 bin ton civarın da üretim sağlandı. Bu rakamlar Efeler ilçe merkezine ait rakamlardır. Yaklaşık 800 bin TL de destekleme üreticilerimize dağıtılacak. Burada üreticilerimizin dikkat etmesi gereken husus bu askı dahilinde herhangi bir yanlışlık varsa bu askı yapılan yerlere giderek kendi ekimleri ile ilgili miktarlarda yanlışlık varsa kontrol edilerek düzeltme yoluna gidilmelidir. Çünkü askıdan indiğinde bu miktarlar kesinleşecektir. Askıdaki amaç yanlışlıkların önlemesi için düzeltmelerin yapılmasıdır. İtirazlar varsa çiftçilerimiz bu süreç içerisinde İlçe Gıda Tarım ve Havancılık Müdürlüklerine giderek sorunu giderebilmektedir.”

Mısırın çok hassas bir bitki olduğunu belirten Kendirlioğlu, tam çıkış ve tam hasadı sırt mevsime yani ekim başlangıcı Nisan ve hasat dönemi Eylül sonu Kasım ayları olması nedeniyle yağış mevsimine denk geldiğinden üretici için risk taşıdığını sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: (iha) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yeni Ufuk
Etiketler: Aydın, Efeler, Mısır hasadı, Mehmet Kendirlioğlu, Ziraat Odası
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Efeler'de 20 bin ton mısır elde edildi
Yorumlar
Haber Yazılımı